Zgłosuj na książki roku 2017

Zadig czyli Los. Powieść wschodnia

Wydawnictwo: Wolne Lektury
Zadig, ou la destinée. Histoire orientale
MaiTakeru

DUPLIKAT: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4801980/zadig-czyli-los-powiesc-wschodnia

źródło opisu: opis autorski

Michał Kulik | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Nie wiem, czy doskonały styl tej książki jest zasługą Voltaire'a, czy też Boya-Żeleńskiego, ale czytało się fantastycznie. Akcja jest wartka i pełna zwrotów akcji - co chwila jakieś nieszczęście spada na tytułowego bohatera. Przez całą długość książki jesteśmy niemal wolni od filozofii, ot, zwykła opowiastka. Dopiero w przedostatnim rozdziale ukazuje się drugie dno całej historii i autor wyjaśnia słowami anioła swoje poglądy filozoficzne. Na koniec możemy jeszcze raz przemyśleć całą historię i wtedy do nas trafia, jakie są prawdziwe przyczyny nieszczęść. Doskonała lektura!

MaiTakeru | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2012, Studia

"Zadiga" czytało mi się lepiej niż osławionego "Kandyda", ale nie zmienia to faktu, że styl Woltera nie jest dla mnie - męczyłam tę powiastkę filozoficzną dłużej, niż można by się spodziewać po jej obszerności. Daję dość wysoką ocenę głównie ze względu na właściwie sympatyczne postacie (czego nie było w Kandydzie) i ujmujący fragment o działaniu Opatrzności.

nivien | 2018-02-05
Paulina Dąbrowska | 2017-12-01