Władca much


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ralf i inne chłopaki



106 8 32

Oceny

Opinia

avatar
622
107

Na półkach: , ,

O tym, że "dziecko też człowiek" nie trzeba w dzisiejszych czasach nikogo przekonywać. A jeśli tak, jeśli przyjmiemy, że to taki sam człowiek, jak dorosły z tą tylko różnicą, że w miniaturze, możemy założyć, że przejawia podobne zachowania i tendencje. "Władca much" Williama Goldinga to opowieść o grupie dzieci właśnie.

Nie są to jednak dzieci ukazane w zwyczajnej sytuacji. Samolot, którym leciały, rozbija się na bezludnej wyspie. Wobec takiego splotu wydarzeń, grupa chłopców która przeżyła katastrofę, zdana jest tylko na siebie. Muszą we własnym zakresie zdobyć jedzenie, zorganizować schronienie, rozpalić ogień... I chociaż początkowo liczą na ratunek, w miarę przebywania na wyspie tworzą własną wewnętrzną hierarchię. Pokusa oparcia jej na zasadzie siły i przemocy będzie trudna do opanowania...

I tak z jednej strony bohaterowie tej książki - Ralf, Prosiaczek, Jack, Rodger i pozostali chłopcy - czują się jak w raju. Znajdują się na tropikalnej wyspie, dookoła panuje upał, pod dostatkiem jest świeżych i słodkich owoców, a nade wszystko - ogarnia ich pełna swoboda, bo nie ma dorosłych, którzy narzucają normy zachowania, nakładają zakazy i nakazy. Z drugiej jednak strony chłopcy dość szybko i boleśnie przekonują się, że konsekwencje takiej swobody mogą być opłakane. W książce Goldinga jest to ukazane w sposób dla bohaterów zdecydowanie bardziej dotkliwy, niż można by z początku przypuszczać.

Z dala od cywilizacji, bez odgórnie ustalonych norm i praw, chłopcy tworzą na wyspie namiastkę społeczeństwa. Ustalają wspólnie zasady, do których deklarują się stosować [najbardziej znaną jest chyba koncha - muszla znaleziona przez Ralfa na plaży, która w sposób symboliczny "udzielała" trzymającemu ją dziecku głosu], wybierają przywódcę i mimo, że cały czas liczą na ratunek ze strony przepływającego statku, starają się zorganizować życie na nowo we własnym tylko gronie. Początkowo taka egzystencja zachwyca ich perspektywami: radości z odkrywania nieznanych lądów, przebywania w gronie przyjaciół i przeżycia przygody. Z czasem jednak w ich życie wkrada się strach przed czymś silniejszym; stworzeniem które razem z nimi mogłoby zamieszkiwać wyspę. Ta obawa sprawia, że w częściowo uporządkowane życie bohaterów wkrada się chaos; rodzą się konflikty, pojawia się bunt i rozłam. Poczucie omnipotencji pryska jak bańka mydlana, podobnie jak wszystko, co udało im się wspólnie stworzyć.

"Władca much" jest książką ukazującą najmroczniejsze strony ludzkiej psychiki. Pomimo - a może właśnie dlatego - że autor uczynił bohaterami kilku do kilkunastoletnich chłopców i na ich przykładzie pokazał, w jak łatwy sposób - jeśli okoliczności są ku temu sprzyjające - atawizmy mogą przejąć kontrolę nad człowieczym zachowaniem.
Jest to opowieść o rodzącej się brutalności, ekstazie jaką daje władza i przyjemności, płynącej z amoku zabijania. Momentami upiorna [Golding nie waha się używać porównań w stylu "woda gorąca jak krew"] i obrazoburcza, cały czas przerażająco sugestywna. Na przykładzie grupy chłopców pokazuje, jak nietrwałe jest otamowanie ludzkich dążeń przez moralne, wytworzone w toku socjalizacji granice i że gdy już raz wkroczy się na ścieżkę prowadzącą do przekroczenia ich, powrót do normalności staje się niemożliwy.

Smutny wniosek płynący ze snutej przez Goldinga opowieści jest taki, że człowiek potrzebuje odgórnie narzuconych ograniczeń, a idea uwolnienia od zakazów i nakazów na dłuższą metę rodzi opłakane skutki. Innymi słowy, jesteśmy zwierzętami zbyt prymitywnymi, by puścić nas samopas; niezależnie od tego, czy mamy lat 12, jak główny bohater owej powieści Ralf, czy 120.

O tym, że "dziecko też człowiek" nie trzeba w dzisiejszych czasach nikogo przekonywać. A jeśli tak, jeśli przyjmiemy, że to taki sam człowiek, jak dorosły z tą tylko różnicą, że w miniaturze, możemy założyć, że przejawia podobne zachowania i tendencje. "Władca much" Williama Goldinga to opowieść o grupie dzieci właśnie.

Nie są to jednak dzieci ukazane w zwyczajnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20 054
  • Chcę przeczytać
    12 495
  • Posiadam
    2 608
  • Ulubione
    889
  • Teraz czytam
    257
  • Chcę w prezencie
    200
  • Klasyka
    177
  • 2013
    110
  • 2014
    107
  • 100 książek BBC
    100

Cytaty

Więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także