Jezus Chrystus. Biografia

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Jesus Christus, Die Biografie
historyczna
Beata

Co fascynuje ludzi do dziś w Jezusie Chrystusie? Czy dysponujemy prawdziwym obrazem Nazareńczyka? Co wiemy o Nim dzisiaj? Jak należy czytać teksty biblijne,aby odszyfrować ukryty w nich kod? Wyruszywszy w podróż śladami męża z Nazaretu z tymi pytaniami w plecaku,autor nie cofa się przed poruszaniem tematów tabu,kreśląc dynamiczny i fascynujący obraz Jezusa Chrystusa,jakiego jeszcze nie było. Dziennikarski styl sprawia, że książkę czyta się znakomicie. Warto,by tę książkę przeczytał każdy wierny wyznawca Chrystusa!

źródło opisu: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2011

źródło okładki: http://rafael.pl

Wisienka | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Bardzo subiektywna biografia Jezusa Chrystusa. Autor w formie narratora opisuje jak przygotowywał się do napisania tej książki i jak ją pisał. Opierał się przy tym wyłącznie na słowie Kościoła Katolickiego. Ok, może i tam wiedzą najlepiej? Ja jednak, liczyłam na nieco mniej religii i boskości , o których, notabene, można przeczytać w najbardziej znanej dotychczas biografii Jezusa, Biblii.
Nic, absolutnie nic ciekawego. Moim zdaniem tytuł bardzo mylący dla potencjalnego czytelnika.

Szanita | 2013-01-17
Przeczytana: marzec 2013

Podoba mi się przesłanie.
Autor zauważa, że "zrobiliśmy się wygodni co do Jezusa.
Jego obraz, osoba, upomnienia, wszystko to zostało tak oszlifowane, że utraciło swoją… głębię i ostrość".
Odnoszą…c się do słów Jezusa 'Ja jestem Drogą…, Prawdą… i Życiem', autor stawia pytanie:
"czy nie należałoby pójść tą… drogą…, w ślad za tym życiem, aby u kresu dotrzeć rzeczywiście do Jego prawdy?"

Ciekawa konstrukcja.
W opowieść o życiu Jezusa autor wplótł opis swojej wędrówki Jego śladami
(wędrówki w sensie dosłownym - podróż do Izraela).
Opisują…c swoje wrażenia i przemyślenia nadał przedstawionej historii osobisty wymiar.

Sugerując się użytym w tytule określenie "biografia"
spodziewałam się przedstawienia życia Jezusa w ujęciu historycznym (wraz z omówieniem źródeł).
Okazało się, że autor zawarł tu również rozbudowany komentarz do nauk Jezusa
z odniesieniem do dzisiejszych czasów
i prezentację różnych faktów z historii kościoła katolickiego (m. in. objawienia w Lourdes,...

Ewa Kowalska | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, E-book
Przeczytana: 08 lipca 2014

Oto moje największe książkowe rozczarowanie roku, a może kilku ostatnich lat. Spodziewałam się ułożenia w sposób chronologiczny faktów z życia Jezusa zebranych z czterech ewangelii oraz z innych dostępnych źródeł wraz z omówieniem. Nic bardziej prostszego? Otóż nic bardziej mylnego.
Autor podjął się zadania spisania biografii człowieka, którego wpływ na dzieje świata jest bezsporny.W tym celu udał się do miejsc, w których dwa tysiące lat temu przebywał, działał i nauczał Jezus. Autor szukał tam (odnajdował?) klimat tamtych zdarzeń, starając się zrozumieć ich mistyczną głębię.
Moim zdaniem te pseudonaukowe wywody są najsłabszą stroną książki. Niestety, zajmują większą jej część. Dziwi mnie na przykład to, że autor z uporem powołuje się na numerologię. Jest ona formą wróżbiarstwa, które Biblia zdecydowanie potępia. Autor nie tłumaczy czytelnikowi, dlaczego bagatelizuje ten fakt.
W książce znajdziemy również szereg nauk kościoła katolickiego, w tym powoływanie się na dogmaty, które...

astaldohil | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

"Biografia" spisana przez człowieka cechującego się głęboką wiarą i skierowana głównie do ludzi podobnie mocno wierzących. Tytuł tej książki może wprowadzić w błąd i przyciągnąć podobnych mi czytelników, szukających pozycji, która ujmowała by historię Jezusa Chrystusa przez pryzmat najnowszych odkryć archeologicznych i naukowych.

Tymczasem dzieło Petera Seewalda w znacznie większym stopniu jest osobistym - aczkolwiek popartym dogłębną analizą wielu źródeł, również pozachrześcijańskich - (nacechowanym imponującą erudycją) komentarzem do Pisma Świętego Nowego Testamentu. W związku z tym, krytyka niniejszej książki przychodzi z niemałym trudem, albowiem każdy (podobny mi), rzadko praktykujący i poddający pod wątpliwość "fakty" z życia Jezusa, chrześcijanin może wysnuwać pod jej adresem takie same zastrzeżenia, wskazywać na błędy logiczne i nieścisłości, jakie występują w samym materiale źródłowym, czyli Biblii.

Książki Seewalda w najmniejszym nawet stopniu nie można uznać za...

joly_fh | 2015-04-10
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Książki Seewalda nie można nazwać biografią w klasycznym tego słowa znaczeniu. Stanowi ona raczej egzegezę (wykładnię) Ewangelii i nauk Chrystusa. Tekst Seewalda składa się w dużej mierze z obszernych teologicznych rozważań, połączonych z przywoływaniem wydarzeń znanych nam z Pisma Świętego, a uzupełnionych opisem tego, co autor zobaczył podróżując do miejsc związanych z życiem Jezusa. I tak autor pisze m.in. o judaizmie, tradycjach żydowskich, Biblii, kreśli tło historyczne: rzymskie podboje, panowanie Heroda, opisuje Jerozolimę, Palestynę oraz wszystkie miejsca związane z Jezusem (Betlejem, Nazaret, Kafarnaum, Galileę, etc).

"Jezus Chrystus. Biografia" absolutnie nie jest tekstem naukowym, obiektywnym. Jest natomiast apologią chrześcijaństwa. Jedynym źródłem, na podstawie którego autor rekonstruuje żywot Jezusa jest Ewangelia, a właściwie cztery ewangelie, zamieszczone w Nowym Testamencie. To one są obszernie interpretowane i tłumaczone przez pisarza, to z nich cytowane są całe...

Andrzej | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

To nie jest dobra książka.

Po pierwsze jest nudna. Trzeba posiadać naprawdę dobry styl, by uciągnąć ponad pół tysiąca stron tak gęstej narracji z tyloma dekoracjami, kontekstami i postaciami. Po drugie nie za bardzo wiem czym ta książka ma być. Esejem teologicznymi czy reportażem? To niedookreślenie działa na niekorzyść. Seewald jest dobrym dziennikarzem. Dał nam wspaniałe rozmowy z geniuszem jakim jest Benedykt XVI i to jego wielka zasługa. Nie jest natomiast pisarzem. Czy chciał wejsc w buty swego wybitnego rozmówcy?

Inna sprawa, że wielu książek religijnych nie da się przeczytać na raz. Są pozycje, do których się wraca. Być może przy takim nastawieniu przygoda z Seewaldem będzie mniej rozczarowująca.

tk1221 | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Książka, która rozprawia się z niektórymi mitami jakimi obrosła postać Chrystusa. Autor opisując swoją podróż przez ziemię świętą buduje na tym opis postaci i stara się oddać klimat początków naszej ery, czyli ery chrystusowej. Zarówno dla sceptyków jak i wierzących. Trochę mnie męczyły przydługie wstępy do poszczególnych rozdziałów czy osobiste dygresje, mimo wszystko czyta się z ciekawością.

powl | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Ciekawe, trochę dziennikarskie ujęcie biografii Jezusa z punktu widzenia współczesnego chrześcijanina. Wiele ciekawych faktów i spostrzeżeń z których nie zdawałem sobie sprawy. Za dużo odniesień do symboliki liczb, ale chyba autora to bardzo fascynuje i jest jego pasją, jednak w zbyt dużej dawce jest męczące. Po świetnym początku, później było trochę gorzej, ale generalnie pozycja bardzo ciekawa i pouczająca zwłaszcza dla osób chcących pogłębić swoją wiarę.

Agunia | 2015-12-07

Bardzo podobała mi się ta książka.Dla osób wierzących lektura obowiązkowa.Dla mnie "Biografia Jezusa Chrystusa"była bardzo ciekawa.Dzięki niej dowiedziałam się wielu rzeczy.W paru miejscach,może trochę się dłużyła,ale ogólnie polecam wierzącym i nie wierzącym.

MagdalenaW | 2015-09-04

Zrozumiałe są dla mnie zastrzeżenia zawarte w opiniach poprzedzających tę, którą sama teraz usiłuję skleić. Jednak moim zdaniem ilość miejsc w trakcie lektury, gdzie zapalała się czerwona lampka przegrywa z ilością i jakością fragmentów, które rzucają nowe (dla mnie) światło na karty Ewangelii i innych ksiąg biblijnych.
Książka pomaga ,,poczuć`` ducha tamtego czasu, tamtej kultury i pobożności. Myślę, że pomaga w wytrenowaniu wrażliwości niezbędnej (lub przynajmniej bardzo pomocnej) w czytaniu Ewangelii, tak, aby była Ona rzeczywiście żywym Słowem, a nie tylko jedną z licznych pokrzepiających opowiastek, której głównym bohaterem jest co prawda Człowiek niezwykle fascynujący, ale dziś tak bardzo odległy.
Dla mnie ta biografia (według mnie to słowo zostało słusznie użyte w tytule) jest świetnym materiałem do dalszych poszukiwań i zgłębiania wiedzy o Chrystusie. Pewnie czytając kolejne pozycje związane z życiem Jezusa Chrystusa będę je porównywać z tą książką. Już nie mogę się...