kicz, sztuka
sztuka
Krzysztof

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przytoczenie pierwszych linijek wstępu i kilku fragmentów będzie najlepszą opinią, myślę.
"...Nie jest to książka o kiczu. Jej tytuł brzmi: O złej sztuce. Byłoby wygodniej nazwać ją po prostu "Zła Sztuka". Tytuł taki byłby jednak zwodniczy, sugerowałby bowiem, że podane tu będą jakieś normy, zdecydowane oceny czy wręcz pouczenia i wskazówki, pozwalające oceniać, co jest sztuką złą, a także - co za tym idzie - co jest sztuką dobrą. Nie taki jest cel tej książki. Chodzi w niej o ukazanie, jak trudno obecnie o oceny i normy tego, co zwykliśmy nazywać sztuką..."

Fragmenty:
Geneza kiczu Abrahama Moles`a (francuski doktor psychiatrii i filozofii) "... Kicz jest zjawiskiem występującym we wszystkich czasach i w każdym rodzaju sztuki, jednakże uprzywilejowana jest domeną, okresem jego apogeum jest epoka tryumfu mieszczaństwa, a następnie społeczeństwo obfitości".

"Verum, bonum et pulchrum convertuntur - prawda, dobro i piękno zastępują się wzajem".

Pojęcie Hermana Brocha...

scarpeta | 2014-11-02

daje do myślenia w kwestii wartościowania sztuki, świetnie napisana. Sprawia, że chce się dalej zgłębiać temat

kachori | 2016-02-26
tasha | 2015-04-23