Piosenki dla Pauli

Tłumaczenie: Izabela Rosińska
Cykl: Piosenki dla Pauli (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Canciones para Paula
Jadźka

Jedna z najpopularniejszych hiszpańskich powieści obyczajowych dla młodzieży, książka-fenomen, wielokrotnie wznawiana i szeroko komentowana. Grono jej wielbicielek na Facebooku liczy kilkanaście tysięcy osób. Paula ma siedemnaście lat, głowę pełną marzeń i gorące serce. Jak większość nastolatek, śni o wielkiej miłości. Może już ją znalazła? Od dłuższego czasu dziewczyna spędza całe godziny na...

Paula ma siedemnaście lat, głowę pełną marzeń i gorące serce. Jak większość nastolatek, śni o wielkiej miłości. Może już ją znalazła? Od dłuższego czasu dziewczyna spędza całe godziny na rozmowach z internetowym znajomym, Angelem, jej bratnią duszą. Chłopak jest od niej pięć lat starszy i pracuje w branży muzycznej. Paula wierzy, że to ten jedyny... Ale dzień, w którym wreszcie mają się spotkać, obfituje w niespodzianki.

Angel otrzymuje życiową szansę przeprowadzenia ważnego wywiadu z gwiazdą rockowej sceny. Z tego powodu spóźnia się na spotkanie. Siedząc w kawiarni, Paula poznaje innego mężczyznę. Przez przypadek. Obydwoje czytają tę samą powieść. Los, fatum, przeznaczenie? Tuż przed wyjściem Alex podmienia książki, licząc na to, że Paula będzie chciała odzyskać swój egzemplarz.

Kiedy wreszcie Paula i Angel wpadają na siebie w drzwiach kawiarni, okazuje się, że mają sobie do powiedzenia nawet więcej niż przypuszczali... Życie Pauli staje się coraz bardziej skomplikowane. Spotyka się z Angelem. Rozmawia z Aleksem. Ma tajemniczego wielbiciela.

Miłość nie jest łatwa, gorące uczucia rodzą gorący gniew, a czyjeś szczęście może skazać kogoś innego na cierpienie.

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/book.php?sr=piosenki-...(?)

źródło okładki: www.wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Labirynt nastoletnich uczuć

Dla jednych czytelniczek będzie to banalna historia, jakich wiele, dla drugich (tych niepoprawnych romantyczek) – podróż przez skomplikowany labirynt nastoletnich uczuć. Zaczyna się prozaicznie: szesnastoletnia Paula umawia się na pierwszą randkę z poznanym w sieci Angelem. Niestety, chłopak się spóźni i tak ruszy szaleńczy rollercoaster dziwnych zdarzeń i przypadków… Już wkrótce na horyzoncie pojawi się rywal Angela – Alex, a tuż za nim gwiazda muzyki pop Katia. Na domiar złego do akcji wkroczy czarny charakter w postaci zręcznej manipulatorki Irene, przyrodniej siostry Alexa, próbującej go uwieść. By młodym ludziom uprzyjemnić życie, autor wplątuje ich w sieć miłosnych intryg, nieporozumień i kłamstw. Nie tylko Paula przeżyje sercowe rozterki. Strzała Amora ugodzi również koleżankę Pauli i pewnego nieśmiałego Mario. Relacje między bohaterami mocno się skomplikują.

Powieść może przerazić objętością – kilkadziesiąt rozdziałów zajmuje niemalże siedemset stron! Jednak książkę czyta się szybko, czytelnik może odnieść wrażenie, że ogląda telenowelę. Francisco de Paula Fernandez początkowo publikował „Piosenki dla Pauli” w internecie, co jest widoczne w konstrukcji powieści. Właściwie każdy rozdział jest krótki jak odcinek serialu, autor co rusz stara się zaskoczyć czytelniczki. Służą temu przeróżne zbiegi okoliczności- niezwykłe, choć prawdopodobne. Plus dla Fernandeza za „oprawę muzyczną”: w tle miłosnych zawirowań słychać stare i nowe przeboje (m.in. Rihanny, Coldplay, The Corrs, pojawi się nawet polski kompozytor).

Bohaterowie nie są tak kryształowi, jakby się na początku wydawało. Choć piękni i młodzi, mają swoje małe mroczne tajemnice. Słyszymy ich myśli, poznajemy rozterki i obserwujemy zmagania z rodzicami. Tym ostatnim niełatwo pogodzić się z faktem, że dzieci zaczynają dojrzewać. Mimo wszystko ciężko wymagać od buzujących hormonami nastolatków, by myśleli racjonalnie. Czasami widać, że podjęcie decyzji bywa niełatwe, a kiedy już się uda – nie zawsze obrana droga okazuje się tą właściwą. Ale jest szansa, że z tego wyrosną. Bohaterowie powoli dojrzeją, odkrywając, na czym im tak naprawdę zależy. Paula na tle koleżanek wydaje się dojrzalsza, chociaż i ona nie ustrzeże się błędów, typowych dla wieku dojrzewania. A nieodłączne zalety dorastania to także kłótnie z młodszym rodzeństwem, przeciągające się powroty do domu czy zbytnia wrażliwość na złośliwe docinki nauczycieli. W tym wieku często tak właśnie widzi się świat.

Na szczęście autor nie sili się na moralizowanie, ocenę bohaterów i ich poczynań pozostawiając czytelnikowi. Używa nieskomplikowanego języka, unikając przy tym irytującego stylizowania na młodzieżowy slang. Nie należy więc szukać w książce jakichś wielkich prawd o pogmatwanym życiu uczuciowym nastolatków. Lepiej nastawić się po prostu na rozrywkę. „Piosenki dla Pauli” to lekka lektura na beztroskie lato – przyjemny czas, kiedy nic nie trzeba, a wiele można. I chociaż niektóre sytuacje można przewidzieć, zakończenie zaskakuje. W Hiszpanii „Piosenki dla Pauli” zyskały status bestsellera, a autor zapowiedział wydanie kolejnej części. Ciekawe, jakie niespodzianki tym razem przygotował dla czytelniczek?

Magdalena Świtała

Sięgnęłam po tę książkę młodzieżową, którą niedawno kupiłam w swojej księgarni i mile zaskoczona jestem, w sumie nie spodziewałam się, że mnie zachwyci trochę.
Widzę tu dużo negatywnych opinii o książce.
Mnie się podobała, bardzo fajnie napisana, dobra,fajna lektura dla odprężenia z wielką przyjemnością przeczytałam.

aktorka246 | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 04 września 2018

Lubie dopiero po paru latach czytać różnego rodzaju bestsellery, to jest jeden z nich. Tego autora już znałam z innej książki, a mianowicie "Cześć, księżniczko", pamiętam, że bardzo mi się podobała, ale to było parę lat temu, więc ciekawa byłam jak powieść mi się spodoba.
Pierwsze, co rzuca się w tej historii, to jej nierealność. Wszyscy w niej są piękni, młodzi, przystojni, inteligentni itp. Jak w amerykańskich filmach. Jeszcze w jednej 16-letniej dziewczynie, zakochuje się 3 chłopaków, w tym dwóch 22-latków. I nie chcą od niej tylko seksów, tylko stworzyć prawdziwy związek, taaa. Ale żeby było jeszcze lepiej, to pojawiają się poboczni bohaterowie, którzy są zakochani. I mamy tak: w głównej bohaterce, Pauli, zakochuje się Angel, Alex i Mario. W Angelu zakochuje się Katia. W Aleksie zakochuje się Irene, a w Mario zakochuje się Diana. Cały rollercoaster uczuć. I to wszystko w ciągu tygodnia.
Trzeba dodać do tego, że Angel i Alex, czyli ci główni dwaj rywale o serce Pauli, są bardzo...

Kózka28 | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Mimo małych liter bardzo szybko się czyta. Jest to typowe ,,romansidło'' dla nastolatek. Główną bohaterką jest Paula, która ma kilku adoratorów i do końca nie wie na którego się zdecydować. Zakończenie tej powieści nie jest satysfakcjonujące (przynajmniej dla mnie). Podsumowując jednak książka bardzo mi się podobała.

Margula | 2016-11-06
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie

Nigdy nie czytałam gorszej książki. Nigdy.

| 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Niesamowita książka! Najgorszy moment miał miejsce 2 dni temu, gdy uświadomiłam sobie, że już niedługo zakończy się moja pierwsza część poznawania życia Pauli.
Najlepszy był zabieg zamotania na tyle sytuacji, że mimo, iż byłam pewna jak to się skończy zakończenie minęło się z moimi przypuszczeniami. Genialna książka, polecam!

Zane | 2016-09-15
Przeczytana: 09 września 2016

Hmmm... Co tutaj powiedzieć? Może po prostu wymienię wady książki argumentujące moją ocenę:
1. Język. A konkretnie narrator, który jest trzecioosobowy. Faktycznie mówi się o nim wszechwiedzący, ale nie aż tak! Nie można w jednej scenie poznawać jednocześnie myśli trzech bohaterów, bo to traci jakikolwiek sens i nieprzewidywalność! Strasznie mi to przeszkadzało.
2. Prości, infantylni bohaterowie. Wszystko jest dla nich albo czarno, albo białe. Zakochują się reszty i opamiętania w jeden dzień, a nawet godzinę. Postacie w tej książce są idealne, każdy jest zabójczo piękny, przystojny i seksowny. A kiedy ktoś jest seksowny, to nie może być jednocześnie inteligentny lub miły (patrz: Irene, Diana).
3. Powieść jest bardzo długa. Powiększony format kartki, inny papier, dzięki któremu zmieści się więcej stron w książce oraz malutka czcionka - nadziubdziane na tej stronie jest tak, że aż głowa boli! Wszystko to po prostu zniechęca.
4. Czas akcji to tydzień. Zapewniam, że to, co się w tej...

domix96 | 2016-09-02

Cała seria - rewelacja ;)

Czytałam tą książkę, czytałam, czytałam,...I wreszcie nie przeczytałam. Książka wydłużała mi się niemiłosiernie. Tu nie chodzi o ilość stron, czytałam już takiej grubości książki, tylko o to, że w tej książce nie było wg mnie jakiejś akcji, wszystko było trochę nudne. Było się ciekawym kontynuacji, ale nie miało ochoty się czytać. Może kiedyś wrócę do tej lektury.

YoriChan | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Vichy | 2016-07-11

Cudowna książka tak samo jak autor ♡ Duże zaskoczenia i dużo romantycznych wątków to części w niej nie uniknione. Napewno długo będziecie ja miło wspominać