978-83-257-0374-5
historyczna
Mariola

Zaskakuje, intryguje i wzrusza. Opowieść o dziejach XIII-wiecznego Sandomierza i jego dzielnych mieszkańcach - mężczyznach i kobietach - którzy odważnie stawiali czoła tatarskiej nawale. O miłości i zdradzie. Poświęceniu i tchórzostwie. Podstępie i odwadze. Tajemnicy i intrydze. Powieść, przy której kobiety płaczą, a mężczyźni mocno zaciskają pięści. Książka, którą przeczytasz przynajmniej raz.

źródło opisu: http://www.wds.pl/index.php?c=3&l=1&proId=1856

źródło okładki: http://www.wds.pl/index.php?c=3&l=1&proId=1856

iluś | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Nie jest to książka beznadziejna. Na swój sposób wciąga, choć minimalnie i musiałam się motywować, by ja dokończyć. Jako, że akcja toczy się w XIII wieku, język stylizowany jest na starodawną polszczyznę, konstrukcje gramatyczne i składniowe bywaja uciążliwe w czytaniu. Z drugiej jednak strony, pozwalają zagnać wyobraźnię w tamte czasy. Język bywa bardzo kiepski, zdarzało mi się przewracać oczami, bo taki zdał się słabiutki. Lecz tymczasem opisy przyrody, kreowanie atmosfery spowitej mgłami, zapach powietrza, kolory nieba-dość przekonujące i bogate. Gdyby autor pisał tak, jak jest w stanie opisywać piękno natury, to z pewnością jego książki byłyby stylistycznie przebogate.
Książki nie polecam. Uważam, że historia, choć nie nudna, jest przewidywalna i naiwna, a styl pisarski dość irytujący, kiepski i nie sprzyjający satysfakcjonującej lekturze.

Ilona | 2012-11-25
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Wzruszająca lekcja patriotyzmu "Widzisz, dziecko, ta ziemia, to miasto, ten gród, to wszystko nasza ojczyzna. Jakże jej tedy nie kochac? nie bronic? Jakże, córuchno?"

Justyna | 2016-08-30
Przeczytana: 27 października 2016