Mistrz i Małgorzata

Okładka książki Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Мастер и Маргарита
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-10
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375108552
Tłumacz:
Andrzej Drawicz
Tagi:
Rosja XX wieku klasyka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z Behemotem wędrówka po Moskwie



4220 121 154

Oceny

Opinia

avatar
536
536

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było spotkać diabła? Albo czy wyobrażaliście sobie, że sam diabeł właśnie pojawił się w Waszym mieście, na Waszej ulicy? Jakie mogłoby to nieść konsekwencje? Niestety, raczej nikt z nas się tego nie dowie, a przynajmniej nie bezpośrednio. Ale jeżeli ktoś jest dociekliwy, i na te pytania znajdzie odpowiedź. Ja mogę Wam jedynie ułatwić ich znalezienie i tym samym polecić jedno z najważniejszych dzieł literatury klasycznej – „Mistrza i Małgorzatę”.

Moskwa, lata dwudzieste XX wieku, czasy stalinowskie. Okres obłudy, fałszu, cynizmu i niesprawiedliwości. Właśnie w taką rzeczywistość wkracza Woland, oficjalnie – jedyny na świecie profesor czarnej magii, dla wtajemniczonych – diabeł. Podczas swojego krótkiego pobytu w mieście wywraca je do góry nogami. Sieje spustoszenie wszędzie, gdzie się pojawi, a gdzie nie może, tam pośle swoją świtę: Korowiowa, jegomościa w kraciastej kamizelce, Azazella, rudego i krępego małego człowieczka, wampirzycę Hellę lub Behemota – czarnego kocura, mówiącego ludzkim głosem.

„Mistrz i Małgorzata” nie jest zwykłą powieścią. Realizm przeplata się w niej z magią, ukazu-jąc to, co w Rosji tamtych czasach było na porządku dziennym, czyli tajemnicze zniknięcia, łapówki, aresztowania. Jednak Bułhakow nie powiedział tego wprost, lecz wykorzystał do te-go to, co zdaje się być najgorsze, czyli samego diabła. Jednak Woland nie jest szatanem, któ-rego już dawno wytworzyły nasze umysły – nie ma ogona i rogów, a ubrany jest w garnitur i wygląda jak dżentelmen. Ze swojej pracy wywiązuje się jednak idealnie, jak na diabła przy-stało – omamia i oszukuje ludzi, jednocześnie ukazując im prawdę o nich samych i karząc za wcześniejsze postępki. Krzywdę jednak robi ludziom złym, bowiem zło nie może dotknąć czy-stego dobra i miłości, a przekonali się o tym tytułowi bohaterowie.

Jednak oprócz przedstawienia wartości moralnych i biblijnych, Bułhakow zawarł w swojej najgłośniejszej powieści dużo humoru, niekiedy absurdalnego i mało subtelnego. Ale kto nie uśmiechnie się na myśl o kotach pijących benzynę lub nagich kobietach, paradujących po rynku niczym prawdziwe damy? Autor pokazał nam również Rosję tamtych czasów w krzy-wym zwierciadle, ponieważ pod przykrywką diabła i jego towarzyszy przemycił prawdę, przez co „Mistrz i Małgorzata” byli niegdyś mocno cenzurowani, również w Polsce. Wystar-czy spojrzeć na massolit, czyli związek moskiewskich pisarzy – nie miał karty członkostwa ten, kto umiał pisać, a ten kto miał znajomości lub odpowiednie poglądy.

„Mistrz i Małgorzata” jest moim zdaniem powieścią uniwersalną; po każdej lekturze można interpretować ją inaczej. Gorąco polecam każdemu, bez względu na upodobania czytelnicze, bo jest to lektura obowiązkowa.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było spotkać diabła? Albo czy wyobrażaliście sobie, że sam diabeł właśnie pojawił się w Waszym mieście, na Waszej ulicy? Jakie mogłoby to nieść konsekwencje? Niestety, raczej nikt z nas się tego nie dowie, a przynajmniej nie bezpośrednio. Ale jeżeli ktoś jest dociekliwy, i na te pytania znajdzie odpowiedź. Ja mogę Wam jedynie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    69 007
  • Chcę przeczytać
    21 135
  • Posiadam
    13 400
  • Ulubione
    7 413
  • Teraz czytam
    1 855
  • Lektury
    798
  • Chcę w prezencie
    767
  • Klasyka
    552
  • Literatura rosyjska
    297
  • 2013
    185

Cytaty

Więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także