Pod wiatr

Wydawnictwo: Świat Książki, Weltbild
Contra el viento
przygoda, miłość, bieda, emigracja
literatura piękna

Czy może nam pomóc cudza chęć i siła życia? Narratorką powieści jest pogrążona w smutku Hiszpanka, prawniczka, opuszczona po latach małżeństwa. To ona opowiada o Sao: biednej dziewczynie z Wysp Zielonego Przylądka, z którą zetknęła się, by poznać jej burzliwe i trudne, ale pełne życie. Sao wyjechała z ojczyzny w poszukiwaniu pracy i szczęścia, a znalazła się w sytuacji bezrobotnej matki, której okrutny mąż ukradł dziecko i wywiózł do Angoli. Czy historia dzielnej Sao, walczącej o byt i odzyskanie dziecka sprawi, że wycofana, zalękniona narratorka zatroszczy się o swój los? Przejmujące i krzepiące.
Nagroda Premio Planeta 2009 za najlepszą książkę hiszpańskojęzyczną roku
Literatura kobieca w najlepszym wydaniu!

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/pod-wiatr-angeles-caso,p90078676.html

Ynka | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Mocna szóstka. Bardzo dobrze się czytało, pomimo rozbudowanych opisów sylwetek bohaterów (ot, dygresje, które jednak tam pasowały i dawały pełniejszy obraz).
Wyspy Zielonego Przylądka to kraj, który rozważam od pewnego czasu w moich planach podróżniczych... a ta książka dodatkowo wzmogła moje chęci, żeby tam się udać.
Nie jest to lekka i przyjemna lektura, ukazuje problem ubóstwa, niemożności wyrwania się z biedy, która przechodzi z pokolenia na pokolenie... ale jednocześnie przebija się przez to jakiś niesamowity optymizm i wiara w to, że wszystko się ułoży. I finalnie wydźwięk jest optymistyczny. Doceńmy to co mamy, bo nie wszyscy mają takie szczęście. Polecam.

gleism | 2018-09-21

Prawdopodobnie, miała to być historia która, nas wzruszy. Niestety, jak dla mnie mało wiarygodne bohaterki, przez co nie byłam w stanie zaangażować się emocjonalnie w tę opowieść.

Iwona | 2017-09-04
Przeczytana: 2012 rok

Raczej nudnawa, trochę taka na siłę, banalna.

Agulka7 | 2014-06-28
Przeczytana: 22 czerwca 2014

fajna

Miałam spory problem z tą książką. Dopiero około 50. strony zorientowałam się, jaki jest główny wątek opowieści. A wszystko przez rozbudowane życiorysy każdego z wprowadzonych bohaterów. Na dłuższą metę okazuje się to męczące. Poza tym to bardzo dobra powieść, opowiadająca o zmaganiach z losem, z życiem i ludźmi. Trochę smutna i brutalna, ale takie właśnie jest nasze życie. Niezależnie czy mieszkamy na Wyspach Zielonego Przylądka, Portugalii, Polsce czy gdziekolwiek indziej.

książek: 2057
Agussiek | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 lutego 2014

Wyspy Zielonego Przylądka wielu Europejczykom kojarzą się z rajskimi plażami, błękitnym niebem i beztroską. Położony 620 km na zachód od wybrzeża Afryki archipelag w 1975 roku przestał być portugalską kolonią, a stał się niepodległą Republiką Zielonego Przylądka. Tutejsi mieszkańcy to potomkowie portugalskich kolonistów i sprowadzonych do pracy, głównie z Senegalu, niewolników. W wyniku ogromnej biedy, braku perspektyw i dostępu do nauki oraz nierównego traktowania kobiet tysiące ludzi decyduje się na opuszczenie ojczyzny i emigrację: na Wyspach mieszka niewiele ponad 400 tyś. mieszkańców, a poza jego granicami, głównie w USA, Portugalii i Holandii ponad 700 tyś. (źródło: wikipedia)

Opowiedziana w książce Pod wiatr historia młodej kobiety São, jest przykładem losów jednej z tysięcy osób, które w nadziei na lepsze życie i realizację choć części marzeń porzuciły wszystko i wyruszyły w podróż na obcy kontynent.
Poznajemy smutną historię jej matki i starej opiekunki oraz niełatwe...

książek: 1961
keys | 2013-05-31
Przeczytana: maj 2013

Miałam tę książkę kilkakrotnie w ręce ale długo nie mogłam się zdecydować na jej przeczytanie. W końcu trafiłam na nią ponownie i nie żałuję.
Przede wszystkim to co lubię najbardziej : egzotyka, dokładnie Wyspy Zielonego Przylądka skąd pochodzi główna bohaterka Sao. Jakoś do tej pory nie zastanawiałam się nad losem tamtejszej społeczności.
Całość podsumowują słowa bohaterki : "Tak czy owak zaczęłam inaczej patrzeć na świat, zrozumiałam, że moje wielkie tragedie, sytuacje, które od dziecka wydawały mi się straszne i bolesne, były drobiazgami w porównaniu z problemami większości ludzi w znacznej części świata."
Polecam.

relskias | 2013-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 maja 2013

Książkę gorąco polecam wszystkim, którym wydaje się, że mają w życiu pod górkę. Po jej przeczytaniu, można się naprawdę poczuć wybrańcem losu i docenić małe, pozornie oczywiste, rzeczy i wydarzenia, na które składa się nasze życie, a których innym los całkowicie poskąpił.

Edyta | 2013-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Książka dla tych, którzy myślą, że mają w życiu bardzo źle. Bohaterce tej książki naprawdę w życiu się nie układa. Można by rzec, że urodziła się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwej rodzinie. Porzuciła ją rodzona matka a mężczyzna, którego uważała uważała za miłość życia, traktuje ją jak przysłowiową szmatę do podłogi. Jednak ona nie poddaje się, próbuje gonić swoje marzenia. Sao zdecydowanie jest przykładem dla nas jak walczyć o lepsze życie i pozostać sobą.

Syll | 2013-03-29
Przeczytana: 23 marca 2013

Dramatyczna historia o afrykańskiej imigrantce, próbująca odzyskać synka. Bohaterką książki jest Sao, która od dzieciństwa miała pod górkę.
Książkę czyta sie szybko. Napisana jest łatwym i przyjemnym językiem, który wciągnie od pierwszych stron.
Polecam.