Gandhi's Passion. The Life and Legacy of Mahatma Gandhi
83-06-02905-4
biografie, Indie, Gandhi, kolonializm
historia

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Książka Wolperta napisana została w manierze wyraźnie hagiograficznej. Autor nie ukrywa swojej fascynacji postacią indyjskiego przywódcy i przez ponad 350 stron tej biografii ani razu nie krytykuje swojego bohatera. Więcej nawet! Ani razu nie pojawia się w tej pracy informacja, która mogłaby ukazać Gandhiego w jakimś niekorzystnym świetle, więc w sumie mamy tutaj klasyczny przykład człowieka bez wad. Takie ujęcia biograficzne zawsze budzą we mnie mieszane uczucia. Poza samym przedstawieniem życia i działalności Bapu, ukazuje Wolpert stopniowy rozpad brytyjskiego imperium kolonialnego oraz podział Indii na część muzułmańską i hinduską. Współcześnie Indie i Pakistan żyją ze sobą nie najlepiej, ale czy te relacje byłyby lepsze, gdyby nie doszło do podziału w roku 1947? Trochę za mało było informacji o pochodzeniu oraz młodości Gandhiego, o latach, które go ukształtowały. Zagadkowo też przedstawiają się relacje między samym Mahatmą a jego rodakami, którzy już to gorąco go popierają,...

żabka | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Autor w wyśmienity sposób wprowadza nas w świat Gandhiego. W sposób bardzo obiektywny opowiada o życiu i relacjach z innymi, również rodziną. Polecam

Karo | 2013-07-03
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Gandhi Stanley'a Wolpert'a, książka opisująca życie wielkiego, choć drobniutkiego Mahatmy. Wciąż nie mogę pogodzić się z tym, że ta znana postać, przywódca, pacyfista nie był wzorem jako mąż i ojciec, mówiąc delikatnie. Czyżby tak się nie dało? A może patrzę za bardzo swoją miarą, a nie miarą kultury indyjskiej początku XX wieku... Więc patrząc jeszcze swoją miarą, nie mogę wyjść z szoku, że Mahatma w celu głębszego ćwiczenia nad swoimi popędami sypiał nago ze swoimi równie nagimi uczennicami. Oczywiście mówiąc wprost do seksu nie dochodziło, ale kobiety masowały go, leżały na nim - wszystko oczywiście w słusznej sprawie. No ale może ja się nie znam, walczę tylko ze sobą w chwilach potężnej ochoty na słodycze, tudzież w sytuacji przebywania obok osoby, której nie darzę sympatią.

mpiwons | 2012-12-19

Pisze to facet w uwielbieniu dla MG. Brakuje mi tu obiektywizmu.

Spluczka20 | 2013-07-16
Przeczytana: sierpień 2013