Ulverton

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Ulverton
83-07-02705-5

Adam Thorpe, urodzony w 1956 r. poeta angielski, "Ulvertonem" zadebiutował jako prozaik (1992). Od tego czasu wydał dwie kolejne powieści: "Still" (1995) i "Pieces of Light" (1998). Mityczna wioska Ulverton położona w mitycznym hrabstwie Wessex Thomasa Hardy’ego "to Anglia właśnie" – w narracji pobrzmiewają echa dziejowych wydarzeń od czasów Cromwella po epokę Margaret Thatcher. 12 epizodów, z...

12 epizodów, z których każdy ma inną datę, innego narratora i mógłby funkcjonować jako oddzielne opowiadanie, tworzy dzięki nawiązaniom i dopowiedzeniom misternie skonstruowaną całość. W pierwszym epizodzie, z 1650, żołnierz armii Cromwella powraca do żony, nieświadom, że ta ma już nowego męża. W ostatnim, z 1988, szkielet żołnierza z uszkodzoną czaszką odkopują robotnicy zatrudnieni przez obrotnego inwestora budowlanego, który niszczy sielski krajobraz Ulvertonu, aby postawić tutaj osiedle "gargameli".
"Ulverton" jest wirtuozerskim popisem stylistycznym: archaizacja, gwara, żargon telewizyjny. "Zadziwiające osiągnięcie techniczne, a jednocześnie ciepła, zabawna i bardzo wzruszająca książka" – pisali krytycy angielscy.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie