978-83-60915-62-2
komiksy

Są takie dni, że budzisz się rano, miał być poniedziałek, jest środa, nie pamiętasz co robiłeś przez ostatni tydzień, w lodówce pusto, a po kuchni biegają myszy, prosząc, żebyś dorzucił się do flaszki, bo im zabrakło. Masz wtedy dwa wyjścia – albo spróbować ponownie zasnąć licząc na to, że rzeczywistość wróci do normy, albo faktycznie napić się z myszami, skoro już i tak narobiły rabanu. W tym drugim przypadku będziesz miał przynajmniej o czym opowiadać.
Oceniając po lekturze albumu „Bez końca” komiksowi debiutanci Roman Lipczyński i Paweł Garwol bardzo często mają takie dni, w których rzeczywistość nie trzyma się racjonalnych zasad, a proste wyjście z łóżka staje się początkiem absurdalnych i niewytłumaczalnych przygód. Wkraczając w ich świat warto porzucić wszelkie oczekiwania i po prostu dać się uwieść tym dziesięciu historiom, w których hitchcockowski suspens idzie ręka w rękę z kliszami wprost z czarnych kryminałów, a vianowskie umiłowanie absurdu spotyka się z poważną refleksją na temat wolnej woli i roli przypadku w życiu człowieka. U Garwola i Lipczyńskiego nie ma niczego pewnego, a każda kolejna strona przynosi następne zaskakujące pointy i niecodzienne rozwiązania, zmuszające do ponownego odczytywania całej opowieści pod zupełnie innym kątem. Ten komiks to pułapka na czytelnika!

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/index.php

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php

burberry | 2014-05-22
Przeczytana: 21 maja 2014

Dopiero teraz nabyłem i przeczytałem ten komiks. Jestem absolutnie zachwycony. Świetne wydanie, piękne, czarno-białe rysunki. W komiksie bardzo podobało mi się również kadrowanie. Każda z 8 historii, przedstawionych w albumie, jest bądź to zabawna, bądź zaskakująca, a kilka z nich (które, to już zależy od czytelnika) na pewno utkwią w głowie na dłużej. Oszczędność w słowach wychodzi "Bez końca" na dobre - każdy tekst jest wyraźnie przemyślany, chociaż z pozoru są to najzwyklejsze zdania, bez żadnych lirycznych fajerwerków (w przeciwieństwie do np. w "Przygodach na bezludnej wyspie" Sieńczyka). Jeśli to był debiut duetu autorskiego, to wypada pogratulować - zajebisty komiks.

sfizohremja | 2014-05-23
Przeczytana: 21 maja 2014

Komiks wspaniały rysunkowo, bardzo minimalistyczny i oszczędny w środkach, ale nie pozostawiający niedosytu. Wręcz przeciwnie- błyskotliwe, zaskakujące, czasem tak bardzo 'proste' puenty i interesujące detale czynią go pozycją obowiązkową. Fantastyczny komiks, po każdym względem. Prostota i geniusz, dla mnie- absolutna czołówka. Polecam- ale uwaga, bo zachwyca!

giera | 2013-06-21

Wczoraj planowałem przeczytać Bez końca kolejny raz. Otworzyłem. Dojechałem do strony 5 i utknąłem. Utknąłem na dłużej. Ponieważ musiałem wstać i wyciągnąć z półki inną książkę. Trochę trwało nim w końcu znalazłem małą książeczkę To nie jest fajka autorstwa Michela Foucaulta. Musiałem po nią sięgnąć, ponieważ panowie Lipczyński i Garwol umieścili na stronie 5, poniżej tytułu, transpozycję słynnego płótna Zdradliwość obrazów René Magritte’a, czyli słynną fajkę z równie słynnym, i brzemiennym dla malarstwa, podpisem.
Autorzy parafrazują słowa Magritte i z „Ceci n’est pas une pipe”, robią „Ceci n’est pas un komix”, chociaż słowo „komix” nie funkcjonuje w języku francuskim.
(...) Czy, gdy autorzy mówią: Czytelniku, to co trzymasz w ręku, nie jest komiksem (komixem), należy im wierzyć? Jak mocno? Może próbują mnie zwieść, odstawić na boczny tor, gdzieś do lasu, gdzie szyny już zarosły rdzą. Jednak zakładając, na chwilę, że mówią prawdę, to skoro „Bez końca” nie jest komiksem, to w...

Daniel | 2017-09-08
modulla | 2016-03-28