Ta płeć (jedną) płcią niebędąca

Tłumaczenie: Sławomir Królak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ce sexe qui n'en est pas un

"Książka Luce Irigaray jest jednym z najważniejszych filozoficznych głosów w dyskusji toczącej się wokół współczesnych teorii podmiotowości i tożsamości płci. Jest krytyczną analizą źródeł w warunkach możliwości zaistnienia podmiotu kobiecego, analizą przeprowadzoną z rzadko spotykaną maestrią i dogłębną znajomością przedmiotu, co czyni z owej pracy dzieło wyjątkowe." Z recenzji dr hab. Lucyny...

Z recenzji dr hab. Lucyny Kopciewicz, prof. UG

źródło opisu: https://www.wuj.pl/index.php

źródło okładki: https://www.wuj.pl/index.php

ewidencja | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

O tym, kim Luce Irigaray jest, pisać nie trzeba. Istotne za to staje się to, by mówić o jej przekonaniach - na nowo je odkrywać i konfrontować ze współczesnymi realiami. W tej książce zebrano prace Francuzki pochodzące z lat 70 (w tym głośny esej "Rynek kobiet").
Tytuł to rzeczywiście motyw przewodni - płeć dualna w opozycji do braku płci. Jak to rozumieć? Irigaray określa kobiecą płeć subtelną metaforą dwóch całujących się nieustannie warg. Kobieta zbudowana jest z seksualności mnogiej, indywidualizmu, enigmy. To zupełne zaprzeczenie myśli Freudowskiej - nie jest ona wykastrowanym mężczyzną, nie-całym człowiekiem. Filozofka uwypukla wrażliwość kobiet oraz ich niepowtarzalność.
Cóż jednak z tego, skoro żyliśmy, żyjemy i być może zawsze będziemy żyć w kulturowym modelu fallicznym? Irigaray nie ma złudzeń: rozkosz kobieca może nigdy nie zostać wypowiedziana, bowiem dyskurs męski nigdy jej na to nie będzie chciał pozwolić. Kobiety-towary są przedmiotami transakcji mężczyzn, którzy...