Życie świadome: O nowoczesnej prozie intelektualnej Ireny Krzywickiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego

Agata Zawiszewska jest znana czytelniczkom Feminoteki ze znakomitej książki "Kontrola Współczesności" - wyboru publicystyki Ireny Krzywickiej. Kontynuując swoją pracę naukową Zawiszewska przygotowała habilitację - książkę poświęconą międzywojennej publicystyce literackiej i społecznej Ireny Krzywickiej publikowanej m.in. w "Wiadomościach Literackich", "Kulturze", "Skamandrze", "Robotniku",...

Kontynuując swoją pracę naukową Zawiszewska przygotowała habilitację - książkę poświęconą międzywojennej publicystyce literackiej i społecznej Ireny Krzywickiej publikowanej m.in. w "Wiadomościach Literackich", "Kulturze", "Skamandrze", "Robotniku", "Epoce", "Echu Społecznym". Książka podzielona została na cztery rozdziały:

Pierwszy pt. "Genealogia" dotyczy powstawania świadomości I. Krzywickiej, na którą składają się w aspekcie historycznym: wychowanie w inteligenckiej rodzinie zesłańców; studia i małżeństwo z Jerzym Krzywickim; współpraca z "Blokiem" i "Wiadomościami Literackimi"; przyjaźń z Boyem; a w aspekcie strukturalnym: żydowskość, awangarda, socjologia i socjalizm.

Drugi rozdział pt. "Genologia: dotyczy czterech gatunków publicystycznych uprawianych przez I.Krzywicką: wywiadów, recenzji, felietonów i reportaży sądowych.

Rozdział trzeci pt. "Ideologia" zajmuje się tym, co udało się I.Krzywickiej powiedzieć za pomocą tych czterech gatunków.

Wreszcie rozdział czwarty pt. "Archeologia" mówi o międzywojennej recepcji jej wystąpień prasowych.

Ramę książki stanowią: Wstęp, zawierający stan badań nad międzywojenną publicystyką I.Krzywickiej, oraz Spis jej tekstów prasowych w układzie chronologicznym.

Dla każdej literaturoznawczyni - pozycja obowiązkowa!

źródło opisu: http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=989

źródło okładki: http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=989