Informatyka i psychologia w społeczeństwie informacyjnym

Wydawnictwo: Wydawnictwo AGH
978-83-7464-417-4
Daniel

Książka poświęcona jest zagadnieniom z pogranicza informatyki i psychologii. Analizie poddano różne aspekty postępu informacyjnego w wymiarze społecznym, a zwłaszcza psychologicznym. Autorzy kolejnych rozdziałów zastanawiają się m.in., czy istnieje specyficzny profil psychologiczny programistów (W. Iszkowski, R. Tadeusiewicz); przenoszą obserwacje psychologiczne na grunt budowy inteligentnych systemów informatycznych (B. Śnieżyński); analizują możliwości wykorzystania wiedzy informatycznej do wspomagania badań psychologicznych (R. Tadeusiewicz); badają wpływ informatyki na komunikację między ludźmi w aspekcie psychologicznym (L. Górniak); rozpatrują możliwość poznania procesów mentalnych poprzez budowę ich informatycznych modeli (M. Starzomska); analizują związki między zachowaniem się ludzi a działaniem komputerów (A. Horodeński); wprowadzają czytelników w zagadnienia kognitywistyki – dziedziny wiedzy o procesach poznawczych toczących się w ludzkich umysłach i systemach komputerowych (L. Ogiela, R. Tadeusiewicz); próbują zidentyfikować specyficzne cechy osobowości osób uprawiających zawód informatyka oraz zastanawiają się nad ich rolą w społeczeństwie (E. Mizerska).

źródło opisu: Wydawnictwo AGH

źródło okładki: Wydawnictwo AGH

ipower | 2015-12-26

Zbiór artykułów naukowych z pogranicza informatyki i psychologi. Kilka inspirujących, kilka żartobliwych-pisanych z przymrożeniem oka i kilka zapychaczy. Dwie odrębne dziedziny naukowe stykają sie ze sobą - lecz z pewnością w przyszłości nieuniknione będzie ich łączenie.

Margo | 2013-01-05
Lisiasta | 2017-09-10