Dowódcy Armii Krajowej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu

Było ich pięciu - kolejnych dowódców podziemnego Wojska Polskiego. Czterem, w okupowanym Kraju, przypadło dowodzić w najtrudniejszych warunkach, ścisłej konspiracji i codziennego zagrożenia ze strony okupantów. Piąty - organizator Związku Walki Zbrojnej, a z czasem Naczelny Wódz, któremu podlegała Armia Krajowa - dzialał na obczyźnie. Generałowie: Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Kazimierz Sosnkowski, Stefan Rowecki, Tadeusz Komorowski i Leopold Okulicki to bohaterowie szkiców zawartych w niniejszej publikacji. Szkice te przybliżają czytelnikowi sylwetki oficerów Wojska Polskiego, którzy na trwałe weszli do dziejów oręża polskiego i którym przypadło w latach II wojny światowej dowodzić i kierować Armią Krajową - największą armią podziemnej Europy.

źródło opisu: wydawnictworytm.pl

źródło okładki: wydawnictworytm.pl

Łukasz W | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

Każdy z nich był inny, każdy miał swoje wady i zalety. Łączyło ich to, że kierowali największą organizacją podziemną w Europie w czasie II WŚ. Stawali przed wieloma wyzwaniami i trudnymi decyzjami. Najtrudniejszą, była decyzja czwartego Komendanta - Bora, o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Dwóch z nich zginęło z rąk III Rzeszy i ZSRR. Warto poznać ich losy. Bardzo ciekawa pozycja. Idealna dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, by przeczytać obszerne biografie każdego z nich, jednak chcą się dowiedzieć czegoś więcej niż można znaleźć na wikipedii. Mnóstwo zdjęć, których nie znajdziemy w internecie i bogate przypisy.

Sezar | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017