Teoria chaosu dla odważnych

Teoria chaosu dla odważnych
83-01-13745-2
Matematyka, układy dynamiczne
Scorpu

Teoria chaosu dla odważnych to wprowadzenie do teorii chaosu. Myśl przewodnia książki podporządkowana jest tezie, iż zjawiska i procesy chaotyczne są wszechobecne i powszechne, natomiast procesy zdeterminowane, opisywane w sposób liniowy, są wyjątkami lub uproszczeniami procesów rzeczywistych - uproszczeniami do niedawna koniecznymi ze względu na trudności w uzyskiwaniu rozwiązań nieliniowych. Na przykładach zaczerpniętych z różnych dziedzin nauki autor wyjaśnia istotę opisywanych zjawisk przedstawia drogę ich opisu od uproszczonych modeli liniowych do aktualnej interpretacji opartej na teorii chaosu i dynamice nieliniowej; omawia najważniejsze pojęcia, wyniki i metody teorii chaosu na poziomie dostępnym czytelnikom, którzy chcieliby poznać podstawy teoretyczne teorii chaosu, lecz nie mają wystarczającego przygotowania do studiowania zaawansowanych monografii. Autor przekonuje, że przy pewnym wysiłku można zrozumieć podstawy tej teorii i świadomie zastosować ją w swojej pracy.

Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych i studentów nauk przyrodniczych, technicznych, medycznych, a także społecznych i humanistycznych, w których teoria chaosu stała się skutecznym narzędziem badawczym.

źródło opisu: Okładka

Jacek | 2016-06-11
Przeczytana: 15 maja 2016

Autor próbował napisać coś pomiędzy książką naukową a popularno-naukową. Efekt jest taki, że właściwie nie wiadomo, do kogo książka jest skierowana - z jednej strony autor zakłada znajomość pojęć takich jak równanie różniczkowe czy wartości własne macierzy, z drugiej strony tłumaczy, co to są liczby zespolone. Dla osoby nieobeznanej z wyższą matematyką książka będzie więc niezrozumiała, a dla matematyka irytująco pobieżna - nie ma praktycznie żadnych dowodów, są za to mylące skróty myślowe i sporo drobnych błędów merytorycznych. Z założenia książka miała być przeznaczona dla specjalistów z innych dziedzin, np. fizyki, który chcieliby wykorzystywać teorię chaosu w swoich badaniach. Nie ma tu jednak żadnych przykładów zastosowań ani nawet twierdzeń podanych w sposób na tyle ścisły, żeby nadawały się do zacytowania w pracy naukowej. W zasadzie jest to tylko przedstawienie podstawowych pojęć teorii ergodycznej, nieliniowych układów dynamicznych i teorii fraktali. Brakuje nawet jakiejś...

Cirmus | 2013-05-05
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 05 maja 2013

Bardzo skomplikowana w odbiorze, dlatego też zajęła mi tyle czasu. Mimo wszystko gorąco polecam wszystkim, którzy chcą mieć jakiś ogląd na współczesną naukę i planują zastosowanie owej teorii w swojej przyszłej pracy.

książek: 1967
robinslav | 2013-11-27