Podzwonne dla Rzymu

Salicar | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rzym, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Nadchodzi mrok.

Rzym już od dawna przestał być tym, czym był w przeszłości, stając się zaledwie jej cieniem. Zepsuty i zdegenerowany, oczekuje na cios śmierci od nadchodzących zewsząd barbarzyńców.

Opis zaiste przygnębiający. Książka aż przesiąka od smutnej relacji wieków przedstawionej przez autora Henrego Bergasse, który, mimo że nie jest historykiem z zawodu, bezbłędnie diagnozuje i opisuje przebieg choroby toczącej organizm imperium rzymskiego. Wbrew pozorom to nie banda barbarzyńców zza granic zniszczyła tę światową potęgę, a utrata ducha i wartości. Można by rzecz, rzymskiej krwi. Nie jest jednak moim zamierzeniem opisywać tego, co jest w tej świetnej książce, po to ona powstała, chciałbym jednak wskazać na istotę tego, co chce przekazać. Już wtedy, w okresie zimnej wojny, pan Henry przestrzegał, na podstawie historii imperium rzymskiego, by państwa współczesne nie zatracały swojej tożsamości, kultury i religii. W przeciwnym wypadku wróg podobny do barbarzyńców z V wieku...

Karolina | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014