Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą

Okładka książki Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą
Jan Sowa Wydawnictwo: Universitas Seria: Horyzonty Nowoczesności nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
584 str. 9 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Horyzonty Nowoczesności
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
584
Czas czytania
9 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324216338
Tagi:
socjologia polityka Polska historia Polski I Rzeczpospolita
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Chłop - niewolnik? Szreniawskie seminaria antropologiczne Agnieszka Floryszczak, Jan Grad, Bartosz Hordecki, Piotr Kuligowski, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Michał Rauszer, Jan Sowa, Maksymilian Stanulewicz, Violetta Wróblewska
Ocena 0,0
Chłop - niewol... Agnieszka Floryszcz...
Okładka książki W poszukiwaniu wspólnego mianownika. Uniwersalizm i progresywna polityka kulturalna Teodor Ajder, Claudia Ciobanu, Anna Curcio, Ulrike Guérot, Alexandre Lacroix, Andrzej Leder, Robert Pfaller, Jan Sowa, Ana Teixeira Pinto, Ovidiu Țichindeleanu, Robin van den Akker
Ocena 8,5
W poszukiwaniu... Teodor Ajder, Claud...
Okładka książki Kultury antycypowanych przyszłości Paweł Dobrosielski, Iwona Kurz, Jan Sowa
Ocena 0,0
Kultury antycy... Paweł Dobrosielski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
270 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
21
8

Na półkach:

Olga Tokarczuk poleca:
- Nic się nie da zrobić: trzeba tę książkę przeczytać. Nieważne, czy jesteś z lewicy, czy z prawicy, z miasta czy ze wsi, to, czy jesteś humanistą albo może inżynierem. Każdy, kogo w jakimkolwiek stopniu obchodzi polska zbiorowa tożsamość, miejsce Polski na mapie Europy, bieżąca polityka i polityka historyczna, kto czyta wieści z kraju i ze świata, kto wkurza się na złe porządki, kto narzeka i kto chwali, powinien po tę książkę sięgnąć.

Ukazuje się akurat teraz, kiedy napięcia między dwiema wizjami Polski: narodowo-tradycyjną i tą bardziej otwartą, zlaicyzowaną, przekroczyły granice inteligenckiej debaty, a zaczęły się przeradzać w uliczne manifestacje i zradykalizowały język mediów.

Autor z wielką wprawą, opierając się na ogromnym materiale, analizuje wielkie polskie fantazmaty: przekonanie o naszej misji cywilizacyjnej wobec Wschodu, zapędy imperialne i ideę Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Sprawdza, czy naprawdę byliśmy spichlerzem Europy i co doprowadziło do upadku I Rzeczpospolitą. Przygląda się też naszym martyrologicznym wizjom samych siebie jako ofiar knowań zaborczych i agresywnych sąsiadów. Zastanawia się, dlaczego za ostoję polskości wciąż uchodzi szlacheckość i tradycja sarmacka. W końcu próbuje ustalić miejsce dla Polski wśród innych kultur Europy i świata.

Streszczenie tej kilkusetstronicowej książki w kilku zdaniach byłoby absurdem, dlatego wspomnę jeszcze tylko, że jej lektura była dla mnie bardzo mocnym i osobistym doświadczeniem. Świetnie napisana, trzymająca w napięciu niczym kryminał, stanie się zapewne w niedalekiej przyszłości alternatywnym podręcznikiem historii Polski.

Olga Tokarczuk poleca:
- Nic się nie da zrobić: trzeba tę książkę przeczytać. Nieważne, czy jesteś z lewicy, czy z prawicy, z miasta czy ze wsi, to, czy jesteś humanistą albo może inżynierem. Każdy, kogo w jakimkolwiek stopniu obchodzi polska zbiorowa tożsamość, miejsce Polski na mapie Europy, bieżąca polityka i polityka historyczna, kto czyta wieści z kraju i ze świata,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    958
  • Przeczytane
    332
  • Posiadam
    100
  • Teraz czytam
    39
  • Ulubione
    18
  • Historia
    18
  • Chcę w prezencie
    13
  • Do kupienia
    11
  • Filozofia
    5
  • E-book
    5

Cytaty

Więcej
Jan Sowa Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą Zobacz więcej
Jan Sowa Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą Zobacz więcej
Jan Sowa Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także