Teoria /obłoku/. W stronę historii malarstwa

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Théorie du /nuage/ : pour une histoire de la peinture
sztuka

Obłok wdziera się na niebo zachodniego malarstwa od średniowiecza aż po wiek XIX. Jest nie tyle fragmentem opisu, ile elementem semiotyki obrazu - grafem, którego funkcja zmienia się w zależności od epoki. Za pomocą spisu kolejnych funkcji elementu znaczącego, jakim jest /obłok/, praca Damischa jest próbą krytycznego spojrzenia na zadania i role przypisywane sztuce, nauce i ideologii w strukturze przedstawienia: przyczynkiem do przywrócenia historii sztuki jej systematycznego i materialistycznego wymiaru.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,762.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,762.html