Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Amber
typ
papier
7.98 (237 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Wejdź do OASIS – globalnego wirtualnego świata 2044, w którym każdy może być tym, kim chce Rok 2044. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kampingowych. Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości i cały wolny czas spędza w OASIS, globalnym wirtualnym świecie, w którym każdy może być tym, kim...

w którym każdy może być tym, kim chce. To internet nowej generacji, wszechobecna symulacja, gdzie można robić
wszystko – żyć, uczyć się, bawić i kochać.
W OASIS jej twórca, ekscentryczny geniusz-multimiliarder Halliday, zakodował zagadki – kod do kolosalnej fortuny
i absolutnej władzy. Miliony ludzi bezowocnie próbowały go złamać, by zdobyć nagrodę. I odkrywały nowe znaczenie ucieczki od rzeczywistości i pogoni za szczęściem, obsesyjnie studiując ikony Hallidaya – enigmatyczne wskazówki, których nie odczyta nikt, kto nie jest maniakiem gier, fi lmów i muzyki z lat 80.
Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę...
Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry – wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo,by przeszkodzić Wade’owi.
Teraz Wade żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały wirtualny świat i stanąć twarzą
w twarz z życiem i z miłością – w realu, z którego tak rozpaczliwie chciał uciec.
STAWKĄ JEST ŚWIAT.
CELEM – NAJWYŻSZA NAGRODA.
JESTEŚ GOTOWY?

Avatar, Matrix i Willy Wonka – czyli kapitalne połączenie.
„Library Journal”
Siłą powieści Cline’a – poza geekowskim odwołaniem do popkultury lat 80. – jest Kandydowski młody bohater i jego
poszukiwania w obu światach: wirtualnym i realnym.
„Guardian”
Cline znakomicie wkomponowuje swoje ulubione zabawki i gry lat 80. w porywającą narrację i trzymającą w napięciu intrygę.
„New York Times”

Cena
Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 383

Kody nostalgii

Prześledźmy najpierw pewną analogię. Adam Mickiewicz ma 36 lat, kiedy wydaje w roku 1834 „Pana Tadeusza.” Akcja poematu dzieje się w latach 1811-1812. Autor opisuje fikcyjne Soplicowo, ale tak naprawdę rekonstruuje rzeczywistość, jaką poznał będąc czternastoletnim chłopcem.

Ernest Cline ma 39 lat, kiedy wydaje powieść „Player one.” Lwią część opowieści stanowią opisy poszukiwania „skarbu”, na którego trop można trafić, rozwiązując zagadki rozsiane w popkulturowej magmie lat 80-tych. Autor rekonstruuje więc świat, jaki zapamiętał, będąc nastolatkiem.

Do czego zmierzam? Konkluzja jest prosta. „Player One” to jeden wielki nostalgiczny hymn napisany ku chwale dni minionych. Ku czci ery spokojnego konsumpcjonizmu, w jakim pławiła się onegdaj Ameryka.

Fabuła jest starą jak świat (lub hollywoodzkie filmy akcji) historią młodzieńca, Parzivala, na którego barkach spoczywa los świata, w tym przypadku wirtualnego. Bohater walczy z drapieżnym Złym o władzę nad nieludzko rzeczywistą potężną symulacją komputerową zwaną OASIS – takim podrasowanym połączeniem Facebooka, Second Life i Bóg wie czego jeszcze... Po drodze nasz protagonista zabiega o uczucie pięknej dziewczyny, poznanej rzecz jasna w Sieci. Towarzyszy mu wierny, nieco złośliwy, wypróbowany w bojach, przyjaciel. A całość wieńczy przyjemny słodki happy end.

To właśnie fabuła jest w „Player One”, podobnie jak w operze, najmniej istotną częścią dzieła. Liczy się nade wszystko nastrój, dające się zaśpiewać melodie, wysublimowane tło. A amerykański autor scenografię odmalowuje fantastycznie – klimat lat 80-tych, bezpiecznej przystani, do której trafiają umęczone kryzysem wspomnienia czytelników, oddany jest perfekcyjnie. Ilość popkulturowych nawiązań, sugestii, odwołań jest oszałamiająca.

Przeszukując wraz z Parzivalem kolejne światy OASIS – symulacje oldschoolowych gier, klasycznych filmów dla młodzieży, japońskich animacji lub reklam płatków śniadaniowych – możemy poczuć ten sam dreszcz nostalgii, jaki musieli czuć czytelnicy „Pana Tadeusza,” odnajdując w nim choćby przepis na staropolski bigos.

Jasne, że można sięgnąć głębiej i dopatrywać się w „Player One” specyficznej powieści o dojrzewaniu. Swoistego bildungsroman 2.0, w którym bohater zyskuje kolejne doświadczenia, pokonując następujące po sobie poziomy trudności gry. Z drugiej strony można postawić zarzut, że ktoś, kto nie znał z autopsji opisywanej dekady lub nie wziął solidnych korepetycji z epoki pierwocin gier komputerowych i sielankowych seriali komediowych, może poczuć zamęt. Kotłowaninę pustych nazw i tytułów.

Jednak całość czyta się znakomicie. Głównemu bohaterowi nie sposób nie kibicować, bo i niegłupi to chłopak, ma szlachetne intencje i poczucie humoru momentami niczego sobie. Napięcie budowane jest stopniowo, ale konsekwentnie. Finał przewidywalny, choć niewymuszony. Czy trzeba czegoś więcej, by stworzyć hit wydawniczy i spokojnie czekać na ekranizację?

Na zakończenie dodam tylko, że jedna rzecz wciąż nie daje mi spokoju – czy gdyby podobna powieść powstała w Polsce, klucze do władzy absolutnej w rzeczywistości wirtualnej rozsiano by w takich filmach jak „Pan Kleks w kosmosie”? Być może...

Tomasz Fijałkowski

Opinie i aktywności czytelników
kasandra_85 | 2012-05-01
Przeczytana: kwiecień 2012

miqa | 2012-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 maja 2012

Trudno uwierzyć, że „Player One” jest debiutem amerykańskiego pisarza Ernesta Cline’a. Dlaczego? Dlatego, że książka ta jest tak… rewelacyjna. Cóż… jesteście zaintrygowani? Zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, a dowiecie się dlaczego jest to książka, którą MUSICIE przeczytać.

„OASIS – Ontologicznie Antropocentryczna Symulacja Imaginacyjno-Sensoryczna.”

[ Całość recenzji na moim blogu: miqaisonfire.wordpress.com ]

Robert | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Ta książka pochłonęła mnie bez reszty! Z pewnością nie jest to dla wszystkich, bo nie każdy jest fanem gier, seriali, filmów czy kultury jako takiej lat osiemdziesiątych. Mnie jednak ta książka wchłonęła jak czarna dziura. Nie mogłem się oderwać (szczęśliwie tu mogłem liczyć na wyrozumiałość małżonki :) ). Wizja świata przyszłości odwzorowana z najdrobniejszymi szczegółami. A najbardziej wciągające jest to, że ten świat jest na wyciągnięcie ręki - ten wirtualny jak i ten rzeczywisty. W tym jednak przypadku nie koniecznie jest to dobra wiadomość...

Piotr | 2014-02-16
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Rzadko sięgam do literatury science fiction, więc sam nie wiem dlaczego z półki w bibliotece ściągnąłem właśnie tę pozycję. Nie pożałowałem jednak tej decyzji. Książka jest dobrze napisana, dawkuje napięcie.Pomimo, że akcja osadzona jest w przyszłości przywołuje nostalgiczne wspomnienia lat 80-tych XX wieku. Przyznaję, że po jej przeczytaniu zacząłem wyszukiwać w telewizji filmy z lat 80-tych właśnie, by odbyć krótką ( i przyjemną) podróż do minionych czasów

Jarka | 2012-06-27
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Rok 2044.
Świat się zmienił.
Wojny, przeludnienie, wyczerpanie nieodnawialnych surowców naturalnych i wyniszczenie przyrody. Wszystko to sprawiło, że panuje ogólny kryzys.
Jest jednak coś, co pozwala ludziom dalej, w miarę normalnie funkcjonować.
OASIS- wirtualny świat, w który praktycznie każdy może wejść i wieść dużo lepsze życie niż w rzeczywistości. Dodatkową zachętą aby to zrobić jest trwający od pewnego czasu konkurs, który zmieni wygranego w bogacza i właściciela całego OASIS.

Znaleźć trzy klucze i przejść przez trzy bramy. To w skrócie należy zrobić aby wygrać. Niestety nie jest to takie łatwe, na jakie wygląda, gdyż po drodze należy rozwiązać wiele, pozostawionych przez zmarłego autora gry, zagadek. Każda z nich jest w jakiś sposób związana z jego życiem i pasjami, dlatego uczestnicy muszą stać się specami od życia twórcy.

Wade jest jednym z jajogłowych, czyli uczestników którzy z największą pasją oddają się poszukiwaniom. To on pierwszy znajduje jeden z kluczy, a co się z...

Wszystko co ulotne i nietrwałe, czego nie można było uchronić przed upływem czasu, utrwalono czyniąc nieśmiertelnym w wirtualnej symulacji rzeczywistości o nazwie OASIS. Tam nadal królują lata 80 XX wieku.
Ten właśnie system staje się ucieczką od otaczającej antyutopii. W dodatku jest tak potężny, że skutecznie zastąpił większości populacji rzeczywistość. Trudno się temu dziwić. Ilu z nas mając możliwość uczęszczania do wirtualnej szkoły zamiast do tradycyjnej, nie skusiłaby się na taką kuszącą opcję ?
Dostęp do OASIS jest całkowicie darmowy, lecz jeśli tylko masz na swoim koncie wystarczającą ilość kredytów (wirtualnej formy płatności), to system dostarczy Ci wszystkiego, czego zapragniesz.

TRZY KLUCZE, TRZY BRAMY
Mieszkanie w stosach, czyli slumsach w 2044 roku, bez rodziny, przyjaciół ani perspektyw na życie - dzięki temu wszystkiemu, OASIS łatwo by Cię skusiło. I nic w tym dziwnego, że większość swego życia przebywa w nim nasz bohater Wade.
Zmarły multimilioner ogłasza pośmiertnie...

tala1986 | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: maj 2012

Nowoczesna wizja przyszłości

Ernest Cline z zawodu jest scenarzystą, natomiast książka Player one jest jego debiutem pisarskim.

Wyobraźcie sobie świat pogrążony w chaosie, targany ciągłą biedą i w którym naturalne złoża energii już praktycznie nie istnieją. Świat, dla którego jedynym dobrodziejstwem jest szeroko rozwinięta technologia, pozwalająca na ucieczkę od rzeczywistości w świat wirtualny gdzie każdy może być tym, kim zapragnie.

To właśnie w takich czasach żyje osiemnastoletni Wade. Jego główną rozrywką i ogólnie całym życiem jest jego awatar stworzony w OASIS, czyli w globalnym świecie internetowym. Jego głównym celem, tak jak zresztą wszystkich wirtualnych maniaków, jest odnalezienie i rozszyfrowanie zagadek, które twórca OASIS zakodował w tym wirtualnym świecie. Mają one doprowadzić szczęśliwca do tzw. „jaja wielkanocnego Hallidaya”, ponieważ osoba, która je odnajdzie stanie się spadkobiercą ekscentrycznego multimiliardera. To właśnie Wade po kilku latach bezowocnych poszuk...

Ostatnio często sięgam po fantastykę, ciągle tylko stykam się z wampirami, duchami, wilkołakami, czarownicami czy jeszcze wieloma innymi takimi stworzeniami. Ale czemu raz na jakiś czas nie sięgnąć po coś innego, zasmakować czegoś nowego? Właśnie dlatego sięgnęłam po historię napisaną przez Pana Cline'a. Niegdy wcześniej nie czytałam książek w których tematem przewodnim jest technologia. Ale to co przeczytałam, sprawiło, że na pewno będę sięgać po takie książki częściej.

Ernest Cline, scenarzysta filmu Funboys, mieszka w Austin w Teksasie, gdzie poświęca znaczną część swojego czasu na zgłębianie nowinek technologicznych. Player One jest jego pierwszą powieścią.
Strona autora to: www.ernestcline.com

Wade jako małe dziecko stracił ojca, potem zmarła także jego matka. Tak właśnie trafił do swojej obecnej opiekunki i ciotki, która pozwala mu mieszkać w swoim domu tylko dlatego, że dostaje za to od państwa kartki żywnościowe. Chłopak sam musi o siebie zadbać, zdobyć jedzenie, przeżyci...

Drval | 2014-01-13

Kluczowym czynnikiem ułatwiającym odbiór książki "Player One" jest niewątpliwie data urodzin Czytelnika. Miałem szczęście być "szlachetnie" urodzonym (czytaj na początku lat osiemdziesiątych w Polsce, do której wszystko docierało z opóźnieniem) i myślę, że właśnie dzięki temu mogłem poczuć ekscytację towarzyszącą głównemu bohaterowi w jego niesamowitej podróży. Jest ona bowiem pełna kodów popkultury, z których utkane było moje dzieciństwo i wczesna młodość. Skąd jednak w fabule tej dystopii, wyznaczającej ponury kierunek rozwoju naszej cywilizacji do roku 2044 i później, dokonuje się odrodzenie kultury lat osiemdziesiątych XX wieku? Powodem jest śmierć demiurga OASIS, czyli Ontologicznie Antropocentrycznej Symulacji Imaginacyjno-Sensorycznej, będącej wirtualnym światem, do którego ze wszystkich możliwych powodów przenosi się codziennie miażdżąca większość ludzi pierwszej połowy XXI wieku. Odejście jego twórcy rozpoczyna największy konkurs w dziejach, którego nagrodą są klucze do OASIS...

MikeParcero | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Nie tylko dla nerdów/geeków/jajogłowych. Większość akcji dzieje się w OASIS-wirtualnej rzeczywistości do której uciekają nieprzystosowane społecznie jednostki. Szukają tam jajka-interaktywnego testamentu, którego znalezienie uczyni z nich miliarderów. Pozwala też bez wyrzutów sumienia uczyć się gier i filmów, które mogłyby im w tym pomóc. Na pierwszy rzut wydaje się to idealna ksiązka dla bohaterów sitcomu Big Bang Theory i tylko dla nich. Dla osób, które z zamkniętymi oczami potrafią przejść losową grę albo przywołać filmowy cytat. Ale innym też się będzie podobać. Nawet jeśli nie grali w żadną gre, ani nie oglądali żadnego filmu z wielu wymienionych w książce.
Ciekawi głowni bohaterowie, dobre dialogi kontra zła korporacja IOI. Która przypomina 3 Rzesze, bo zabija ludzi i jeśli wygra towprowadzi reklamy i abonament w OASIS! Nawet jeśli zwycięzca w tym wyścigu jest znany od początku to i tak to zdecydowanie ciekawa rozrywka.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto