Od maja do Brześcia

Wydawnictwo: Czytelnik
historia
Charley

Zamierzeniem książki jest ukazanie mechanizmów politycznych określających bieg wydarzeń w Polsce w latach 1926-1930. Zarówno układ książki, jak i dobór materiału źródłowego podporządkowane zostały temu właśnie celowi. Stąd świadome rozbudowanie jednych i również świadome ograniczenie innych wątków. Stąd też zakończenie książki aresztowaniami brzeskimi, bez omawiania ich konsekwencji. Brześć otwierał bowiem nowy okres.

źródło opisu: Od autora

Zbigniew_Malinowski | 2017-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Książka została wydana w 1986 roku. Andrzej Garlicki daje obraz tego co się działo pomiędzy zamachem majowym w 1926 a aresztowanem przywódców Centrolewu we wrześniu 1930 roku. Historyk koncentuje się na tym co się działo pomiędzy Józefem Piłsudskim (w otoczeniu rządu i Prezydenta) a Sejmem - praktycznie do tego książka się ogranicza co jest z jednej strony słabością, bo trochę brakuje tu ogólnego tła sytuacji w kraju, ale jest też zaletą, bo książka ma zaledwie 400 stron i można ją przeczytać w 4-5 dni pomimo wielu przypisów. Ja raczej tę zwięzłość i jednowymiarowość uznaję w tym wypadku za zaletę. Szczególnie, że autor stawia tu tezę, że w rzeczywistości te właśnie relacje były decydujące dla przebiegu zdarzeń. Garlicki wprost twierdzi, że Józef Piłsudski - chyba kierując się własnym rozumieniem interesu ojczyzny - zmierzał w kierunku przejęcia władzy dyktatorskiej. Zmierzał kierując się raczej intuicją niż ścisłym planem, bo intuicja była zawsze jego najsilniejszą...

maust | 2012-12-16

Niektóre zagadnienia są bardzo rozbudowane i zawiłe, ale osibiście polecam jażdemu kto chce zrozumieć procesy zachodzące na scenie politycznej po przewrocie majowym do wyborów brzeskich.

Szuwarek | 2012-07-23
Na półkach: Teraz czytam

Dobrze napisana książka z zakresu polityki historycznej II RP. Przedstawia kulisy władzy obozu Sanacji oraz innych ugrupowań politycznych po Przewrocie Majowym.