Tajemnice Warszawy

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
warszawa varsaviana
SanaeAiko

Jest to jedna z książek historycznych napisanych w formie powieści Karoliny Beylin o Warszawie. W tej opisuje ona lata 1822-1830.

HenriettaVonKluske | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Cenna z uwagi na zamieszczone w niej tłumaczenia raportów szpiega Henryka Macrotta oraz bibliografię.

wirydiana | 2013-12-10
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Lata tuż przed powstaniem listopadowym. Choć przygnieciona rozbiorami to jednak tli się iskra polskości w narodzie, a jej głównym źródłem jest Warszawa. To tu właśnie związują się nowe organizacje mające na celu walkę z caratem, tu stare związki patriotyczne mają swe zakonspirowane siedziby. Warszawa to centrum ruchu narodowo - wyzwoleńczego. Nic więc dziwnego, że głęboko skrywa swe liczne małe i wielkie tajemnice. Autorka spróbuje odsłonić przed nami choć część z nich i zabrać nas do miejsc, które już dawno odeszły.
Prezentowana książka nie ma zapisu chronologicznego. Często w swych opowieściach autorka cofa się w czasie lub opowiada o tych samych wydarzeniach z różnych punków widzenia. Jakie to więc historie możemy odkryć tym razem?
Książka rozpoczyna się od tragicznej historii majora Łukasińskiego, który za udział w działalności spiskowej został zdegradowany i skazany na dziesięć lat ciężkiego więzienia. Potem na chwilę zajmie nas rzekomy romans pana Newachowicza z jedną ze...