Trzy studia o metafizyce pamięci i demokracji

Wydawnictwo: Aletheia
978-83-89372-38-3
filozofia, etyka
k_wab

Nasz udział w konstruowaniu rzeczywistości przebiega via rezerwuary zbiorowych wyobrażeń na temat moralności, polityki czy historii. To one decydują w niemałym stopniu o biegu wydarzeń wokół nas i kontrolują nasze możliwości wpływania na nie. Książka ta traktuje o filozoficznych założeniach i implikacjach takiego stanu rzeczy. Ale także i o tym, jak rozpoznać miejsca i następstwa konfrontacji imaginarium metafizycznego z imaginarium filozofii nowoczesnej. Powstałe w punkcie ich przecięcia ogniska zapalne pojawiają się całkiem niepostrzeżenie nawet w wypadku tak zdaje się niewinnych pojęć, jak czas i pamięć, nie mówiąc już o wolności, demokracji czy moralności. Zderzenie dwóch typów racjonalności przybiera niekiedy dramatyczny charakter w skali całych społeczeństw.

źródło opisu: Wydawnictwo Fundacji Aletheia, 2009

źródło okładki: skan autorski

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!