Trumniska

Tłumaczenie: Krystyna Pisarska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Koportos
literatura węgierska

József Balázs należy do młodej generacji prozaików węgierskich. Urodził się w roku 1944 we Wschodnich Węgrzech. Skończył studia filologiczne w Budapeszcie, żywo interesował się "nową falą" filmu włoskiego. W jego powieści "Trumniska" znajduje wyraz zarówno zainteresowanie filmem, jak i głębokie przywiązanie do ziemi rodzinnej. Bohater pochodzi z ubogiej wsi wschodniowęgierskiej. Wartka akcja,...

W jego powieści "Trumniska" znajduje wyraz zarówno zainteresowanie filmem, jak i głębokie przywiązanie do ziemi rodzinnej. Bohater pochodzi z ubogiej wsi wschodniowęgierskiej. Wartka akcja, sposób przedstawienia sprawia, że obrazy przesuwają się przed czytelnikiem niczym w filmie typu cinéma vérité.
W "Trumniskach" zmaga się ze swym losem prosty człowiek, nienawykły do myślenia abstrakcyjnego. Jak w całej swej twórczości, autor próbuje udowodnić, że "każdy człowiek musi rozstrzygnąc swoje być albo nie być niezależnie od rangi społecznej czy zawodu".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie