Sroka w krainie entropii

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Straka v risi entropie
popularnonaukowa
Ag2S

Bajki dla dzieci i dorosłych. Zwierzęta, które są ich bohaterami, pomagają zgłębiać tajemnice bytu i zrozumieć zasady rządzące światem. Ukazuje, dlaczego gruby i ciężki hipopotam utrzymuje się na powierzchni wody i czemu niektóre samce nie pogardzą samicą z tworzywa sztucznego. W jaki sposób lisy przechodzą kryzys wieku średniego i że nawet najokropniejsza szkarada może czuć się jak ideał piękna. Dlaczego nie ma sensu walczyć z bałaganem i w jaki sposób należy postępować z borsukiem – nałogowym alkoholikiem. Jak można upadek ze schodów wytłumaczyć zakrzywieniem czasoprzestrzeni i że nawet myszy mają określony pogląd na zasadę nieoznaczoności kwantowej.

Ta pełna humoru książka mówi nie tylko o elementarnych prawach fizyki, zrozumiałych nawet dla małych dzieci, lecz także porusza zagadnienia trudniejsze, przeznaczone raczej dla młodzieży i dorosłych. Przypadnie też do gustu rodzicom, którzy w książce czytanej dzieciom szukają również czegoś dla siebie. Zaciekawi także i tych, którzy nie interesują się fizyką – tacy czytelnicy docenią w niej przede wszystkim groteskę, która autorce pomaga przedzierać się od zagadnień nauki w stronę filozofii.

Pora odetchnąć głęboko, zapiąć pasy bezpieczeństwa i wyruszyć razem na spotkanie z nauką.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Jadwiga | 2019-01-14

Fascynujące opowieści z prawami fizyki w tle.
Audiobook wysłuchałam z zainteresowaniem.Dziesięć zwierzęcych historii mało,że mi się bardzo podobało to jeszcze wielce pouczyło. Dozowałam sobie powoli, z przerwami na przemyślenie.Gorąco polecam!

lolipop13 | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dziecko
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Lektura "Sroki w krainie entropii" może być bardzo inspirująca. Autorka próbuje przedstawić zagadnienia fizyczne w formie krótkich opowiadań, których bohaterami są zwierzęta. Jest to na pewno ciekawa forma przedstawienia dzieciom zagadnień z fizyki, które w szkołach są zwykle prezentowane w sposób zawiły, niezrozumiały i nudny. Próba przełożenia tych zagadnień na język potoczny powinna być doceniona, tak jak i wybój formy bajki zwierzęcej.

Podczas lektury odniosłam jednak wrażenie, że rozdziały są nierówne. Niektóre, moim zdaniem, zaskakują świeżością i błyskotliwością (np. mój ulubiony "Poradnia kury Jarmili"), inne wydają się być trochę wymuszone i rozwlekłe. Zaletą tej książki jest też jej dowcipny, lekki charakter. Można czytać w tramwaju czy podczas karmienia dziecka:) Myślę, że warto sięgnąć po nią także dorosłym, bo można spojrzeć trochę innym okiem na to, co się pamięta z fizyki.

Inspiroteka | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Osobiste 10 przemyśleń na temat tej książki:
1. Póki co: najlepsza książka popularno-naukowa o fizyce jaką czytałem.
2. Piękne, pouczające bajki, które nie zawsze kończą się happy-endem.
3. Zwierzęta w tych opowiadaniach mają ciekawszą osobowość niż niejeden człowiek w niejednej innej książce.
4. Grube kartki pozytywnie mnie zaskoczyły.
5. Nie ma nudy, bo za każdym razem jest inne zjawisko fizyczne i inni bohaterowie, a co za tym idzie: inne przygody.
6. Autorka ma chyba zamiłowanie do kur, bo w swych opowiadaniach
obaliła mit jakoby kura była głupia.
7. Mistyczne obrazki.
8. Podział bajek na czytelników: dzieci, młodzież, dorośli jest dość luźny, tzn. bajka dla dorosłych może sprawdzić się dla dzieci, a inną zaś zrozumieją tylko dorośli pomimo, że miało być inaczej.
9. Jest jeden minus, który nie przeszkadza, ale jest: czcionka, która ma styl odręcznego pisma jest... nieczytelna. Wiem, że być może o to chodziło, ale zawsze jest coś co mogłoby wyjść lepiej.
10. Książka, którą...

pietrych | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

W opisie wydawca zachwala książkę jako bajki dla dzieci i dorosłych. A jak bywa z rzeczami, które są dla każdego wiadomo. Początki historyjek bardzo fajnie pomogą zrozumieć 5-6 latkowi podstawowe prawa fizyki, dla starszego odbiorcy będą już zbyt infantylne. Z kolei próby przełożenia wzorów opisujących owe prawa fizyki na język potoczny z uwagi na ilość pojęć abstrakcyjnych będą zrozumiałe dla dziecka starszego. Jako czytelnik dorosły z tej książki nie wyniosłem żadnej nowej wiedzy, ani przyjemności z lektury, ale nie traktuję jej jako zupełnie bezużytecznej. Autorka podsunęła mi kilka gotowych pomysłów jak można rozmawiać z dziećmi o nauce.
Słuchałem audiobooka i chciałbym pochwalić lektora za bardzo ładną interpretację.

Rege | 2015-03-10

Końcówki bajek rozczarowują. Pomysł dobry, ale niedopracowany. Szkoda.

koemata | 2015-03-05
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

bajki z żartobliwym odniesieniem do praw fizyki, elektryzowanie, entropia, chaos, rozkład prawdopodobieństwa, zasada nieoznaczoności, kot Schroedingera, interpretacja kopenhaska, teoria dekoherencji, grawitacja - dla paru bardzo młodych czytelników te pojęcia mogą się stać latarniami w dorosłym życiu

marsilje | 2014-10-18
Przeczytana: październik 2014

Zbiór fizyczno-filozoficzno-psychologicznych opowiastek o zwierzętach, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Książka przede wszystkim w przystępny i zabawny sposób przybliża skomplikowane prawa i teorie fizyczne, ale z pewnością nie trzeba być zainteresowanym fizyką, żeby dobrze się przy niej bawić. Jak kogoś nie interesuje fizyka, to są jeszcze odniesienia do filozofii i psychologii, a nawet jak kogoś nie interesuje filozofia ani psychologia, to książka jest po prostu dobrze napisana, groteskowa i bardzo przyjemna w odbiorze.
A przy tym porządnie wydana i pięknie ilustrowana.

mag | 2014-08-22

Ostatnio ciągnie mnie do prozy dziecięcej i młodzieżowej, ale bajek w wersji czeskiej jeszcze nie miałam okazji poczytać. Przyznam szczerze, że zaciekawiła mnie okładka, sami przyznajcie, że małpa z pomalowanymi ustami i z tym poczciwym spojrzeniem intryguje.

Markéta Baňková proponuje nam typ bajki zwierzęcej, w której to nasi bracia mniejsi zyskują głos i są alegoriami ludzkich zachowań. Tylko to dość nietypowe bajki, bo za pomocą kur, borsuków, hipopotamów i całego inwentarza ssaków czeska pisarka podjęła się wyjaśnienia podstawowych zagadnień z fizyki.

I oto mądra kura Jarmila tłumaczy na czym polegają prawa Newtona, a inna z kolei wyjaśnia królikowi zasady termodynamiki, małpa z antylopą zastanawiają się dlaczego hipopotam nie tonie w wodzie, podczas gdy kamień, choć lżejszy, idzie na dno, teoria względności Einsteina wyjaśniona jest na przykładzie myszy i geparda, którzy chcieli prześcignąć prędkość światła. Do tego jeszcze po przeczytaniu historii pewnej sroczej rodziny...

b_acha | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Nauka przekazana w bardzo ciekawy sposob, aczkolwiek jak dla mnie za bardzo "rozwleczone".
Szybko sie czyta - warto podrzucic książkę dzieciom.

miqa | 2012-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2012

Gdy tylko ujrzałam debiutancką książkę Czeszki Markéty Baňkovej “Sroka w krainie entropii” – wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Zachwyciła mnie okładka, która jest bardzo pomysłowa. Ta ilustracja, jak i pozostałe, które są umieszczone w książce są twórczością autorki, która na co dzień zajmuje się fotografią, projektowaniem stron internetowych, filmem i grafiką oraz jest pionierką net artu. Jaką książkę mogła napisać taka osoba? Muszę powiedzieć, że bardzo dobrą! :)

“Sroka w krainie entropii” to książka składająca się z 9 bajek, które w spisie treści są odpowiednio podzielone: dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych lub dla wszystkich. W każdej bajce głównymi bohaterami są zwierzęta, które zostały uosobione z ludźmi. Małpa, hipopotam, królik, kura, lisica, koty, psy, tytułowa sroka, a nawet mała mysz – oni wszyscy starają się rozgryźć proste i skomplikowane prawa fizyki. Na końcu każdej bajki znajduje się ramka w której zrozumiale wytłumaczono poruszane wcześniej prawo fizyki...