rozwiń zwiń

Past Imperfect: A Novel

Okładka książki Past Imperfect: A Novel
Julian Fellowes Wydawnictwo: Macmillan literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Macmillan
Data wydania:
2010-10-12
Data 1. wydania:
2010-10-12
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
angielski
ISBN:
0312570805
Tagi:
Julian Fellowes Past Imperfect Wielka Brytania arystokracja
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
407
407

Na półkach:

Książka sir Juliana Fellowesa pt. "Czas przeszły niedoskonały" przypomina mi nieco rozwodzenie się w monologu Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Kamień na kamieniu", "Ostatnie rozdanie" itp.).


Niezwykle bogaty Damian Baxter jest bardzo chory i jego dni są policzone. Niedawno otrzymał anonimowy list od dziewczyny, z którą się kiedyś spotykał. Wynika z niego, że Damian ma dziecko! Jest to o tyle dla niego ważne, że po pierwsze po wyleczeniu ze świnki w dorosłym już życiu nie mógł mieć dzieci, a po drugie to dziecko mogłoby stać się dziedzicem fortuny Damiana.


Prosi o pomoc (to rodzaj prośby, której się nie odrzuca) w odnalezieniu tajemniczej kobiety znajomego sprzed kilkudziesięciu lat. Ten znajomy jest narratorem książki. W młodości to on wprowadził Damiana w życie londyńskiej arystokracji, potem stał się jego wrogiem, a obecnie jest znanym pisarzem. Znajomy dostaje wskazówki związane z pięcioma kobietami, które mogłyby urodzić dziecko Damiana, ale oczywiście musiały to zataić przed innymi i znaleźć rozwiązanie zastępcze, bo ślub z młodzieńcem spoza stanu nie wchodził wtedy w rachubę. Narrator wygrzebuje zatem ze swej pamięci wspomnienia z dawnych lat sprzed pamiętnej kolacji, która spowodowała, że drogi młodego pokolenia arystokracji się rozeszły.


Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że jej celem nie jest odkrycie sekretu kobiety, ale pokazanie życia śmietanki towarzyskiej Londynu od lat 50-tych po późne 90-te XX wieku. W długich monologach i wspomnieniach narrator wprowadza nas w świat rautów, bali, wystawnych kolacji czy początków tzw. sezonów, na których dziewczęta debiutowały w towarzystwie. To życie z biegiem lat bardzo się zmieniło, bo zmieniały się wartości. Dawniej organizacja przyjęć i bywanie w towarzystwie były głównym zajęciem socjety. Z czasem musiała ona poszukać sposobu na utrzymanie się, co nie było zadaniem łatwym dla lekkoduchów, nicponi oraz ludzi bez solidnego wykształcenia i nienawykłych do pracy.

Sedno sprawy przedstawiają słowa narratora:


"W pewien sposób (...) byłem wtedy najbliżej pułapki, którą zastawiły na nas złudne wizje lat sześćdziesiątych - pułapki, w którą w trakcie następnej dekady wpadło tak wielu moich rówieśników. (...) Zniknęła powojenna depresja, gospodarka kwitłam odrzuciliśmy stare wartości. Ale dzisiaj doczekaliśmy się powrotu większości z nich. Być może nie wróciła już moda na fraki i nikt nie wynajmuje już letniska we Frinton, ale z pewnością znów modne jest wszystko, co ma związek z ambicją, chciwością i żądzą władzy.

Sądzili, wręcz wierzyli, że w świecie, który nadchodzi, pieniądze nie będą miały znaczenia, że znikną wojny, nacjonalizmy i religie, a podziały na klasy, kasty i inne bezsensowne rozróżnienia między ludźmi rozpłyną się w eterze (...). Że będzie to świat, gdzie miłość jest wszystkim. Moje pokolenie tak mocno przesiąkło tą filozofią, że niektórzy z nas wciąż nie są w stanie się z niej otrząsnąć."


"Czas przeszły niedoskonały" nie jest lekturą łatwą ze względu na przeplatania akcji z teraźniejszości i z przeszłości, ale również ze względu na długie nostalgiczne akapity.

Książka sir Juliana Fellowesa pt. "Czas przeszły niedoskonały" przypomina mi nieco rozwodzenie się w monologu Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Kamień na kamieniu", "Ostatnie rozdanie" itp.).


Niezwykle bogaty Damian Baxter jest bardzo chory i jego dni są policzone. Niedawno otrzymał anonimowy list od dziewczyny, z którą się kiedyś spotykał. Wynika z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    394
  • Przeczytane
    230
  • Posiadam
    66
  • 2018
    9
  • E-book
    7
  • Ebooki
    5
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    4
  • Literatura angielska
    4

Cytaty

Więcej
Julian Fellowes Czas przeszły niedoskonały Zobacz więcej
Julian Fellowes Czas przeszły niedoskonały Zobacz więcej
Julian Fellowes Czas przeszły niedoskonały Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także