Inność prawosławia

83-85368-42-6
prawosławie, religia
religia
Michał

SPIS TREŚCI Między słowem a obrazem. Wprowadzenie Inność prawosławia Ucieczka na pustynię Czas historyczny i przeczucie "metahistorii" w refleksji eklezjologicznej prawosławia Nadrealizm i chłystowie Jedność Kościoła Wschodniego Podwójne męczeństwo unitów Paradoks pojednania katolicko - prawosławnego . Ze Wschodu (ekumenizm czy coś więcej?) Godna uwagi sprawa...

SPIS TREŚCI

Między słowem a obrazem. Wprowadzenie
Inność prawosławia
Ucieczka na pustynię
Nadrealizm i chłystowie
Jedność Kościoła Wschodniego
Podwójne męczeństwo unitów
Paradoks pojednania katolicko - prawosławnego .
Ze Wschodu (ekumenizm czy coś więcej?)
Godna uwagi sprawa
Ławra Poczajowska
Athos
Uwagi o roli malarstwa w Kościele wschodnim
Problem ikony
Mistagogia malowanego wyobrażenia Ukrzyżowania Pańskiego
Ikona "Zejścia do piekła"
Między Kaabą a Parthenonem
Nie wiem

Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku w Krakowie malarz, profesor tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, artysta, którego prace w rankingach najbardziej cenionych dzieł sztuki współczesnej lokują się na najwyższych pozycjach, jest też dużej klasy publicysta. Pisał nie tylko o problemach swej profesji. W tekstach ogłaszanych m. in. na łamach miesięcznika "Znak", "Tygodnika Powszechnego", "Twórczości" poruszał kwestie związane z wiarą, obrządkiem, tradycją swego wyznania -prawosławia. Robił to w sposób dla czytelnika - wychowanego w kręgu innej kultury, nie obeznanego z tematyką religijna - wręcz odkrywczy, choć może nie zawsze zgodny z obowiązująca teologią. Przemyśleniami dzielił się też w wielu wywiadach. Zbigniew Podgórzec z rozmów z nim złożył dwie książki -"Wokół ikony" (1985) i "Mój Chrystus" (1993). Artykuły prasowe, zebrane w tom "Inność prawosławia", po raz pierwszy ukazały się w 1991 roku. Wydanie niniejsze jest nieco zmienione, uzupełnione i poprawione przez autora.

źródło opisu: Wydawnictwo Orthdruk, 1998

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/images/ksiazki/orthdruk/innosc_prawoslawia.jpg

| 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Religia

Czytanie Nowosielskiego jest okropnie przyjemne. Mnogość wątków i nawiązań filozoficznych, kulturowych, teologicznych, a wszystko napisane płynącym językiem, który sprawia, że podczas czytania zdaje się, że autor siedzi obok i prowadzi z nami fascynującą rozmowę.

Karol | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Świetny zbiór wnikliwych esejów, które cechuje godna podziwu odwaga - odwaga dzielenia się z innymi nie tylko wiedzą, ale i swoimi intuicjami dotyczącymi duchowości. Przy tym eseje napisane są subtelnym językiem.