A kiedy zabrakło wina...

978-83-61989-77-6
miłość, małżeństwo
religia
KKBello

Miłość, która rodzi się pomiędzy mężczyzną a kobietą, przychodzi do nich jako dar, ogarniając ich swym światłem, ogrzewając swym ciepłem. Jest to miłość zakochania, która jak pierwsze wino Kany Galilejskiej rozwesela serce zakochanych. Niemniej jednak po pewnym czasie wspólnego świętowania zaczyna tego wina brakować. Małżonkowie zamiast blasku zakochania doświadczają ciemności niedoświadczania i nieodczuwania.
Fragment książki

O. Paweł Sambor OFM, który od kilku lat prowadzi rekolekcje dla małżeństw, w swojej książce skupia się właśnie na tym późniejszym okresie w związku małżeńskim, gdy pierwsze „odurzenie” zaczyna ustępować miejsca zwykłemu życiu wraz ze wszystkimi jego problemami. Wino się kończy, zostaje tylko woda. Jezus jednak obiecuje małżonkom nowe wino, cudownie przemienione z „wody codzienności”, lepsze niż poprzednie. Jest nim małżeńska duchowość, prawdziwa istota sakramentu małżeństwa, czyli mocna i głęboka więź pobłogosławiona przez Jezusa.

W każdym małżeństwie, niezależnie od stażu, może dokonać się cud przemiany wody codzienności w wino prawdziwego szczęścia!

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/197/A-kiedy-zabraklo-wina.html

KKBello | 2012-04-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

O. Sambor w swojej książce rozpatruje problem miłości w małżeństwie a raczej jej zanikaniu jak nam się wydaje. Już na pierwszy rzut oka słowa podnoszą na duchu i dowiadujemy się, że problem zmian jakie wkradają się do naszego serca są powszechne i znane. Problem pojawia się natomiast wtedy, kiedy idziemy drogą na skróty, kiedy obarczamy swoimi pretensjami drugą osobę, przestając zauważać w niej swoje odbicie, podobiznę sprzed lat. Jak prosto , jak wygodnie...
Świat kreowany przez media zachęca do prostych odruchów, bez wyrzutu stawia odpowiednie obrazy, to wystarczająca pokusa aby się poddać. Jednak nie tędy droga jak mówi O. Sambor. Pięknie cytuje w swojej książce czas zakochania:

„Wcześniej nie liczyłem się
Ponieważ nikt na mnie nie spojrzał
I ty przyszłaś, i ty mi powiedziałaś: kocham cię.
I zrozumiałem owego dnia, że
Przychodziłem na świat po raz drugi „ (Jean – Claude)

Niestety często życie codzienne przytłacza oboje i to wtedy właśnie pojawia się...

Joanna | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015