Sztylet komandosa

Wydawnictwo: Bellona
83-11-07906-4
jednostki specjalne, wojsko
Marcin

Jedna z nielicznych w kraju publikacji o wojennych losach POLSKICH KOMANDOSÓW-żołnierzy wojsk specjalnego przeznaczenia, odpowiednio wyszkolonych, zdolnych do wykonywania zadań rozpoznawczych 1 dywersyjnych na tyłach nieprzyjaciela w szczególnie trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Zapis autora, byłego oficera pierwszej samodzielnej kompanii komandosów, jest udaną próbą rekonstrukcji minionego czasu, połączeniem osobistych wspomnień z szerszym spojrzeniem na szlak bojowy całej jednostki, w której służy! od dnia jej utworzenia w Szkocji. Z kart tej ciekawej książki Czytelnik dowie się, kim byli komandosi, jak ich szkolono i jak walczyli po przerzuceniu do Włoch, najpierw w szeregach samodzielnej kompanii, a pod koniec wojny już batalionu włączonego do 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej. Wiodła ta droga od Sangro i Garigliano przez piekło bitwy o Monte Cassino i Ankonę do Bolonii, znaczona na każdym etapie krzyżami poległych i Krzyżami Walecznych. Im właśnie, pochowanym w ziemi włoskiej i weteranom z jednego szeregu, autor składa hołd.

źródło opisu: Bellona, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Albercik | 2015-01-22

Ta książka jest świadectwem tego jak jeszcze niewiele wiemy o wojennych drogach naszych żołnierzy. "Sztylet komandosa" opowiada o ludziach, którzy nie chcieli aby przypięto im łatkę "kawalerzysty". Szkolili się na komandosów, walczyli jak komandosi i chcieli nimi zostać do końca.