Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Joanna Guze
Wydawnictwo: Krąg
8385199187
Delur

Chciał pisać dziennik codziennie – jak Lechoń. Pisał, stojąc – jak Stendhal. Podziwiał Goethego. Miał zrozumienie dla zniszczonej wojną Warszawy. Grał na fortepianie, podziwiał Chopina i Bacha. Czule pisał o szpaczku, którym się opiekował, o pudlu, którego przygarnął. Odnajduję w jego dzienniku to, co w dziennikach lubię. Gide jest bystrym obserwatorem – zawsze wie, co się wokół niego i w nim...

Chciał pisać dziennik codziennie – jak Lechoń.
Pisał, stojąc – jak Stendhal.
Podziwiał Goethego.
Miał zrozumienie dla zniszczonej wojną Warszawy.
Grał na fortepianie, podziwiał Chopina i Bacha.
Czule pisał o szpaczku, którym się opiekował, o pudlu, którego przygarnął.

Odnajduję w jego dzienniku to, co w dziennikach lubię. Gide jest bystrym obserwatorem – zawsze wie, co się wokół niego i w nim dzieje (Eichelberger nazwałby to zdrowiem psychicznym). Dzieła literackie, muzyczne, malarskie... wszystko rejestruje. Zauważa cechy osobowości innych ludzi. To dla mnie najcenniejsze, lekce sobie ważę daty, nazwiska, encyklopedyczne fakty.

Lubiłabym Gide’a, gdybym znała tylko to, co napisał. Ale wiem, że odrzucił książkę Prousta. W dodatku zrobił to, nawet jej nie czytając*! Co nie przeszkodziło mu potem kajać się i chwalić Prousta jako „wielkiego mistrza maski”. To niewybaczalne!

Żałuję, że z 60 lat pisania dziennika zrobiono strasznie pocięty niewielki wyborek, zaledwie 300-stronicowy.

źródło opisu: Krąg, 1992 (ze wstępu)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wicher_Lab | 2013-12-12

Podszedłem do tej pozycji z wielkimi oczekiwaniami, bo okres pisania "Dziennika" olbrzymi (60 lat). Niestety książka okazała się wyborem wpisów. Można więc się domyślać, że jest to pozycja przekrojowa. Nie wiadomo czy oceniać Gide'a, czy autorkę wyboru tekstów (jedną gwiazdkę odejmuję).

Do autora noblisty mam - po lekturze - mieszane uczucia. Wybitnie niegenialny pisarz i myśliciel. Gide ma wszystkie cechy wybitnego artysty za wyjątkiem talentu, przez który rozumiem (na potrzeby komentarza) wczarowywanie myśli i emocji w środek wyrazu, jakim się posługuje. Choć G. okazuje wielkie rozumienie literatury, podchodzi do niej głęboko i z wielką wrażliwością, to jednak coś go blokuje, jakiś pospolity brak absolutnej, a koniecznej w pisarstwie, szczerości. Czyżby brak siły bycia wielkim człowiekiem czy jej nadmiar w trzymaniu pozy zachodniego intelektualisty? Gide oskarżył o to samo (brak szczerości) Prousta. A może jest właśnie na odwrót i to G. jest szczery, odkrywając swoje słabe...

Lenkaite | 2013-02-07
Przeczytana: marzec 2010

Cóż, opinia pod względem treści bezużyteczna, bo pamiętam, że Dzienniki Gide'a podobały mi się bardzo:] niestety nie pamiętam o czym właściwie pisał:]]]...

problem | 2017-12-24
Lukullus | 2017-10-29