Dziennik

1992-01-01
8385199187
Joanna Guze
dziennik biografia Gide Francja literatura

Bardzo mi się podobały, w prosty sposób ujęłam, ale ja lubię w dwóch słowach dobre dzienniki ;)

Niezwykle ciekawe spostrzeżenia. Wielka szkoda, że w wyborze.

Niezwykle ciekawe spostrzeżenia. Wielka szkoda, że w wyborze.

Podszedłem do tej pozycji z wielkimi oczekiwaniami, bo okres pisania "Dziennika" olbrzymi (60 lat). Niestety książka okazała się wyborem wpisów, czyli pozycją przekrojową. Nie wiadomo czy oceniać Gide'a, czy autorkę wyboru tekstów (jedną gwiazdkę odejmuję).

Do autora noblisty mam - po lekturze - mieszane uczucia. Wybitnie niegenialny pisarz i myśliciel. Gide ma wszystkie cechy wybitnego artysty za wyjątkiem talentu, przez który rozumiem (na potrzeby komentarza) wczarowywanie myśli i emocji w środek wyrazu, jakim się posługuje. Choć Gide okazuje wielkie rozumienie literatury, podchodzi do niej głęboko i z wielką wrażliwością, to jednak coś go blokuje, jakiś pospolity brak absolutnej, a koniecznej w pisarstwie, szczerości. Czyżby brak siły bycia wielkim człowiekiem czy jej nadmiar w trzymaniu pozy zachodniego intelektualisty? Gide oskarżył o to samo (brak szczerości) Prousta. A może jest właśnie na odwrót i to Gide jest szczery, odkrywając swoje słabe strony? Tak czy siak, dzieło Andre Gide'a inspiruje, a "Dziennik" pozwala się utożsamiać z autorem, z myślami, które nie porażają celnością.

Niestety, wrażenie wspólnoty duchowej nie trwa długo. Znika, wraz z przypomnieniem sobie kim był autor "Fałszerzy" - człowiekiem z Olimpu ówczesnego świata artystycznego.

Cóż, opinia pod względem treści bezużyteczna, bo pamiętam, że Dzienniki Gide'a podobały mi się bardzo:] niestety nie pamiętam o czym właściwie pisał:]]]...

• Literatura francuska
  • Francuskie i to, co o Francji