Etapy wychowania

Wydawnictwo: Żak
poradniki

Autor przeciwstawia się pedagogice autorytetu i przymusu, pedagogice nakazów, ale nie akceptuje radykalnych zasad pedagogiki swobody. Szuka drogi pośredniej między krańcowościami przymusu i samowoli, szanuje indywidualność, ale ostrzega przed jej kaprysami, wskazuje drogę wolności splecionej jednak z odpowiedzialnością, ceni twórcze poszukiwania i innowacje, ale docenia rolę trwałych nawyków w życiu jednostek, chce przezwyciężyć konflikty między dyrektywą wychowania człowieka i dyrektywą wychowania obywatela, akcentuje rolę wychowania, ale uwydatnia równocześnie znaczenie procesów immanentnego rozwoju każdej jednostki.

RozwielitkaBogusia | 2016-01-02

Jak można napisać, że złym czynem dla dziecka jest wylewne okazywanie uczuć? Przecież tego dziecko powinno doświadczać przez całe życie... W ten sposób tworzymy z dzieckiem więź i poczucie bezpieczeństwa... Odnosząc się do ogółu książki podoba mi się podział, a wiek koziołka jest bardzo przyciągającą nazwą. Pojawiło mi się jednak pytanie... Jeśli dziecko nie potrafi odróżnić rzeczywistości i fikcji do 6 roku życia jakie ma to skutki w jego nauczaniu przedszkolnym? Bardzo ciekawe zagadnienie... Jednak poglądy autora są kompletnie odległe do moich, które są znacznie zbliżone do Pana Korczaka

Karolina | 2015-12-08
Na półkach: Studia, Przeczytane