Zgłosuj na książki roku 2017

Mickiewicz w oczach swoich współczesnych. Studia i szkice

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zrozumieć Mickiewicza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
83-88794-52-3
Mickiewicz
Anna Cichy

Seria "Zrozumieć Mickiewicza" powstała dla upamiętnienia przypadającej w 1998 r. dwusetnej rocznicy urodzin największego poety nowożytnych Polaków. Obejmuje ta seria wznowienia bądź to najcelniejszych, bądź najbardziej znamiennych prac o Adamie Mickiewiczu, wydanych na przestrzeni XX wieku. Nad układem i poziomem merytorycznym serii, której pomysłodawcą jest Tomasz Burek, pieczę sprawują mickieiwczolodzy z Instytutu Badań Literackich PAN: Alina Witkowska i Marta Zielińska.

"Współczesnych zajmuje u Mickiewicza-człowieka wszystko: zarówno jego wygląd zewnętrzny jak jego usposobienie, charakter i umysłowość. Bo w tym wszystkim: zarówno w twarzy poety, w jego oku, głosie, geście, w ubiorze nawet, w jego cechach charakteru i umysłowości przebija sie wielkość człowieka, o której wnioskować można z tych szczegółów. O wielkości tej mówi im wlasne wzruszenie, jakiego doznają za zbliżeniem się do poety, bezpośrednie z nim obcowanie. Lecz widzą w nim równocześnie cos, co jest im, przeciętnym czy bardziej wybitnym nawet, bliskie, co czyni go swojskim: widzą w nim człowieka, odnajdują w tym symbolu prawd odwiecznych jakby cząstkę siebie samych, cząstkę własnego człowieczeństwa."
(z rozdziału "Mickiewicz-czlowiek")

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2001