To jest biologia

This is Biology
83-7255-132-4
biologia
Radek

Wiek XXI będzie wiekiem biologii. Oszałamiający rozwój biologii molekularnej i biotechnologii skłania do pytań o naturę tej nauki, o jej miejsce wśród innych dziedzin wiedzy i dokonań ludzkości. Nikt nie jest bardziej uprawniony do próby udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie niż Ernst Mayr - jeden z ostatnich żyjących tytanów biologii XX stulecia, ojciec współczesnego ewolucjonizmu. Wspólnie z innymi wielkimi uczonymi, jak J. B. S. Haldane czy Theodosius Dobzhansky, Mayr sformułował podstawy syntezy ewolucyjnej: nowoczesnej wersji darwinizmu uzupełnionego o współczesną wiedzę genetyczną. To jest biologia jest sumą przemyśleń tego wybitnego biologa na temat pozycji nauki o życiu w najszerszym z możliwych kontekstów - jej związkach z historią innych nauk, filozofią, a nawet etyką. Mayr adresuje swoje dzieła nie tylko do przyrodników - nie mniej ważnym ich odbiorcami są zawsze humaniści. Tak jest i w tym przypadku - To jest biologia z pewnością stanie się jedną z najbardziej poszukiwanych lektur wszystkich, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie dla przyszłości naszego świata będzie miała ta dziedzina nauki.
To jest biologia jest monumentalnym i porywającym wykładem o współczesnym stanie myśli biologicznej. Ogromna erudycja połączona z niezwykłym darem słowa, umiejętność wyróżniania z natłoku faktów kwestii fundamentalnych, refleksyjność i rzadka zdolność do wielkich syntez - czyli wszystko to, co uczyniło Mayra wybitnym uczonym, czyni go też fascynującym autorem. To jest biologia stała się, niemal z dnia na dzień, klasyczną pozycją światowej literatury naukowej.
prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

To jest biologia może być czytana na różnych poziomach - czytelnik nienaukowiec znajdzie tu wiele nowej dla siebie wiedzy, którą przyswoi sobie bez trudu i z zaciekawieniem, intelektualista niebiolog dostrzeże mnóstwo erudycyjnych nawiązań, które pozwolą mu ujrzeć tezy Mayra w szerszym kontekście naukowym i kulturowym. Biolodzy natomiast z pewnością uznają książkę Mayra za lekturę obowiązkową - właśnie dlatego, że z szerokiej perspektywy metodologii i filozofii nauki dzieło to mówi o tym, czym jest uprawiana przez nich dziedzina.
prof. dr hab. January Weiner, Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2002

źródło okładki: www.proszynski.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!