Żona oligarchy

Wydawnictwo: Damidos
Oligarh's Wife
Lukasz Drywa

Piękne kobiety, rosyjski multimiliarder, prywatne odrzutowce, diamenty, mnóstwo szampana i kawioru. Seks, namiętność, przemoc. Historia dwóch kobiet: Rosjanki i Angielki, których losy w skomplikowany sposób splatają się wokół jednego mężczyzny. Mo, Katia, Paweł i Eli. Jako nastolatkowie spotkali się przypadkiem w latach 80. w Moskwie. Mo i Eli, młodzi Brytyjczycy, przyjechali do stolicy...

Mo i Eli, młodzi Brytyjczycy, przyjechali do stolicy Rosji na szkolną wycieczkę. Katia i Paweł z mroźnej Syberii, w Moskwie chcieli znaleźć szczęście i pieniądze.
Katia zaczynała jako prostytutka, która zachodnim turystom sprzedawała swoje ciało, Paweł prowadził nielegalne interesy.
Po latach on jest najbogatszym człowiekiem Rosji, który fortunę zbił na przemyśle stalowym, ona jego żoną. Mają wszystko, oprócz miłości.
Mo i Eli , zafascynowani Rosją i Gorbaczowem wracają po latach do Moskwy. Ona pracuje jako dziennikarka, Eli w jednej z firm zajmuje się prawem skarbowym.
Losy czwórki bohaterów ponownie się splatają.

„Żona oligarchy” to powieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia i bezpieczeństwa. To także lustrzane odbicie życia rosyjskich nowobogackich, którzy fortuny dorobili się w krótkim czasie i najczęściej w nielegalny sposób.

Dla Katii szczęście oznacza wyrwanie się z rodzinnego Kirgaska, zadymionej kuchni, ucieczkę od nieszczęśliwych rodziców, szarych ulic i smutnych ludzi. Żeby osiągnąć swój cel, jest gotowa wiele poświęcić, droga na szczyt wiedzie w jej przypadku przez łóżka bogatych mężczyzn, kończy u tego najbogatszego. Ma męża, syna, masę drogiej biżuterii i futer. Tylko, czy jest szczęśliwa?
Paweł od dziecka wie, że w życiu radę dadzą sobie tylko najsilniejsi i najbardziej twardzi. Dlatego w jego życiu nie ma miejsca na żal, litość, miłość. Żeby przetrwać musi szybko dorosnąć, zaopiekować się matką i słabym bratem. Interesy zaczyna od sprzedawania wódki na ulicach Tomska i Kirgaska, po latach jest najbogatszym człowiekiem w Rosji.
Mo urodziła się i wychowywała w Londynie. Uczyła się w najlepszych i najbardziej prestiżowych szkołach. Nigdy jednak nie zaznała szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, których rozpaczliwie szuka. Czy odnajdzie je u boku Pawła?
I w końcu Eli, który pragnie akceptacji i zrozumienia. Czy zdobędzie to, czego pragnie?
W jaki sposób życie rozwiąże skomplikowane relacje bohaterów?

Przypadkowe spotkanie czwórki bohaterów, pochodzących z tak różnych światów, zaważy na całym ich życiu i sprawi, że nic już nie będzie takie jak dawniej.

Autorka , która kilka lat pracowała w Rosji jako dziennikarka, doskonale oddaje klimat zarówno mroźnej Syberii, jak i życia w wielkomiejskiej Moskwie. Udało jej się również przedstawić mechanizmy, dzięki którym dzisiejsi oligarchowie zgromadzili swój majątek.
„Żona oligarchy” znakomicie obrazuje szarzyznę i beznadzieję, jako panuje w położonym na dalekiej Syberii Kirgasku, gdzie, zwłaszcza po upadku komunizmu, nie ma żadnych perspektyw.
Blundy świetnie zbudowała postaci bohaterów, zarówno tych pierwszo, jak i drugo planowych. Ich losy i wybory życiowe nie są proste, najbardziej złożony i skomplikowany wydaje się być Paweł i to on na długo zapada w pamięć.

Jednym zdaniem, „Żona oligarchy” zachwyca począwszy od pierwszych zdań, aż po zakończenie, które nikogo nie zawiedzie.

Anna Blundy, brytyjska dziennikarska i pisarka. Urodziła się w Londynie, w 1970 roku. Była moskiewską korespondentką „Timesa”.

źródło opisu: Wydawnictwo Damidos

źródło okładki: www.damidos.com

Mo,Katia,Paweł i Eli. Jako nastolatkowie spotkali się w latach 80.w Moskwie.
Mo i Eli, młodzi Brytyjczycy, przyjechali do stolicy Rosji na szkolną wycieczkę. Katia i Paweł w mroźnej Syberii, w Moskwie chcieli znaleźć pieniądze i szczęście.
Katia zaczynała jako prostytutka, która zachodnim turystom chciała sprzedawać swoje ciało, a Paweł prowadził szemrawe, nielegalne interesy.
Po wielu latach jest najbogatszym milionerem, człowiekiem w Rosji, ma wszystko oprócz miłości.
Fabuła ciekawa..wartka akcja wciąga strasznie ta książka.
Opowieść o pięknych kobietach, rosyjskim multimilionerze, o prywatnych odrzutowcach,diamentach, bogactwie,pieniądzach, szampanie i kawiorze.
Przepełniona historia seksem, namiętnością,dużo w niej przemocy.
"Żona Oligarchy" to pełna intryg, uczuć, miłości i niespodzianek.
Powieść świetna,czyta się doskonale!!!

Cornelie | 2012-04-24

Kogo fascynują mroczne rejony Rosji? Chyba każdy z nas czuje pewien pociąg do nieznanego. Gdy więc w ręce wpadła mi książka Anny Blundy „Żona oligarchy” z chęcią rozpoczęłam czytanie.

W książce splatają się losy czwórki różnych ludzi. Katia mieszkająca w Kirgasku ma małe perspektywy na to, by kiedykolwiek wyjechać i osiągnąć coś w życiu. Pewnego dnia trafia się jednak takowa szansa. Katia startuje w konkursie piękności, ale nie wie, że to podszyta podstępem organizacja i bardzo szybko będzie musiała zacząć kupczyć swoim ciałem, by zarobić na chleb. Wyjeżdża z rodzinnego miasta i zaczyna żyć własnym życiem, co miesiąc podsyłając rodzinie duże pieniądze. Paweł Iwaneczko, tak samo jak Katia, pochodzi z małej miejscowości. Jego dzieciństwo kończy się w momencie, gdy swój pierwszy raz przeżywa z trzynastoletnią dziewczynką, sprzedawaną przez ojca za krople wódki. Od tamtego czasu Paweł stał się innym człowiekiem, a kilka lat później zostaje najbogatszym Rosjaninem. Mo to angielka. Z...

Jarka | 2012-05-20
Przeczytana: 17 maja 2012

Damidos jest nowym wydawnictwem na naszym rynku, jednak w swojej ofercie już przedstawiło nam kilka ciekawych tytułów. Pierwsza z nich w me ręce wpadła "Żona oligarchy" i muszę wam powiedzieć, że wywarła na mnie dość mocne wrażenie.

Fabuła
Jesteśmy w ZSRR. To tutaj, w Kirgasku, poznajemy Katie młodą dziewczynę, która aby wybić się z małomiasteczkowego i biednego życia startuje w konkursie piękności i wygrywa go. Nagrodą nie są jednak zaszczyty i pieniądze, a wyjazd do Moskwy, gdzie Katia bardzo szybko zmienia się w prostytutkę.
W tym samym Kirgasku zapoznajemy się z Pawłem. Młodzieniec sam utrzymuje rodzinę, gdyż jego ojciec się zabił, a matka w rozpaczy również targnęła na swoje życie i obecnie jest niepełnosprawna. Paweł to przedsiębiorczy chłopak, dlatego szybko angażuje się w różne szemrane interesy i zaczyna zdobywać pieniądze. Jego świat, jest światem dorosłych i twardych ludzi, dlatego już w wieku 15 lat umie on podnieść rękę na kobietę.
To jednak nie wszyscy bohaterowie...

aleksnadra | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

"Miłość to gra bez wygranych"
Amy Winehouse

Każdy chce być szczęśliwy. Dla jednych jest to miłość, chęć założenie rodziny, inni chcą być sławni, dzierżyć w dłoni władzę lub chcą być po prostu bogaci. Właśnie na kanwie tych pragnień Anna Blundy oparła swoją powieść.

"Żona oligarchy" to nie pierwsza książka Anny Blundy. Autorka ma na swoim koncie kilka pozycji, między innymi: "Biblia złych wiadomości", "Czysta wódka", "Podwójny strzał", "Ślepa wiara". Niestety muszę przyznać, że to moje pierwsze spotkanie z tą brytyjską dziennikarką, reporterką i pisarką. Mam nadzieję, że nie ostatnie.

Przyszedł czas aby po trosze zarysować Wam fabułę "Żony oligarchy". Powieść rozpoczyna się od morderstwa. Dwie młode, eleganckie kobiety zabijają mężczyznę. Zbrodnia ta nie jest popełniona w afekcie. Była zaplanowana i dokonana z zimną krwią. Dlaczego doszło do morderstwa i kim jest ofiara i jej kaci? Wraz z postępem akcji i w miarę czytania książki będziemy odkrywać sensacyjne puzzle tej zawiłej i...

diunam | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

„Żona oligarchy” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Blundy, choć książka bynajmniej nie jest debiutem. Autorka ma już w swoim dorobku kilka świetnych powieści, takich jak „Biblia złych wiadomości”, „Czysta wódka”, „Podwójny strzał” i „Ślepa wiara”. „Żona oligarchy to niełatwa opowieść o życiu i dorastaniu w trudnych, dalekich od normalności warunkach, życiu w ciągłym strachu, gdzie przemoc, seks, skrajne ubóstwo i wielkie bogactwo mieszają się ze sobą.

Akcja powieści rozpoczyna się morderstwem popełnionym z zimną krwią przez dwie kobiety. Ich determinacja budzi przerażenie i sprawia, że z miejsca potępiamy ich czyn, współczując ofierze. Gwarantuję Wam jednak, że pod koniec książki zmienicie zdanie. Katia i Paweł – obydwoje wychowani na Syberii w rzeczywistości jak z horroru. Ich codzienność to nieustanna walka o jedzenie, o przetrwanie, o życie. Obydwoje szybko dorośli i w wieku kilkunastu lat sami decydowali o sobie. Przypadkowe spotkanie z Mo i Elim, dwójką Anglików...

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 03 września 2012

Autorką powieści jest Anna Blundy, pisarka i dziennikarka brytyjska. Była moskiewską korespondentką „Times’a” co umożliwiło jej zajrzenie w głąb systemu życia Rosji i jej społeczeństwa.

Główni bohaterowie powieści to Mo, Katia, Paweł i Eli. Będąc jeszcze w wieku nastoletnim zupełnym przypadkiem spotkali się w Moskwie, kiedy to Brytyjczycy Mo i Eli przyjechali na wycieczkę do Moskwy. Poznali tam wówczas Katię i Pawła, z którymi w późniejszym okresie prowadzili korespondencję.

Każdy z nich oczekuje czegoś od życia. Katia marzy by wyrwać się z rodzinnego Kirgiska, od wiecznie nieszczęśliwych rodziców i szarych ulic swojego miasta. Gotowa do poświęceń rozpoczyna swoją karierę jako prostytutka ofiarowując swoje ciało bogatym mężczyznom zyskując z tego tytułu profity.

Paweł z kolei uważa, iż tylko najtwardsi ludzie mają szanse przetrwać w dżungli życia. W jego własnym życiu po osiągnięciu tego co chciał nie ma miejsca na takie uczucia jak miłość czy żal. Liczą się tylko i wyłącznie...

jolunia559 JOLA | 2012-08-31

Bardzo cikawa i trzymająca w napięciu powieść.Dwie kobiety,dwa różne sposoby wychowania i co najważniejsze dwa tak bardzo różne kraje,w jakich się wychowały.Piękna Rosjanka i wykształcona Angielka i on.Rosyjski oligarcha,który majątku i pozycji w świecie dorobił się robiąc szemrane i często krwawe interesy.jedną kocha,drugą poślubia.Tyran,twardy facet,ale i czuły kochanek.prwnego dnia obie kobiety postanawiają uwolnić swoje życie od toksycznego faceta.Plan jest prosty i wydaje się,że doskonały,tyle tylko,że tak do końca nie mógł się powieść.

monyk | 2012-09-05

Anna Blundy to brytyjska dziennikarka i reporterka. Przez pewien czas była moskiewską korespondentką "Timesa". Napisała powieść romantyczno-szpiegowską Only My Dreams oraz książkę Everytime We Say Goodbye - wspomnienia o ojcu, korespondencie wojennym, który zginął tragicznie w Salwadorze. W Polsce najbardziej znaną jej książką jest Biblia złych wiadomości. (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Blundy)

Mroźna Syberia to dla wielu ludzi inny świat, ale uczucia, które tam się rodzą, są takie same jak wszędzie: gorące i gwałtowne. Miłość, namiętność, nienawiść, cierpienie i żądza zemsty na zawsze połączą losy Angielki Mo, jej przyjaciela Eliego oraz dwójki młodych Rosjan, Katii i Pawła, którzy wychowani w syberyjskim Kirgasku, pojadą szukać szczęścia i pieniędzy do Moskwy. Po latach Paweł Iwanczenko zostawi za sobą zimną Syberię i zostanie najbogatszym człowiekiem w Rosji. Katia będzie chodzić w drogich futrach i opływać w luksusy. A Mo i Eli? Czy uda im się zdobyć to, czego...

abraxas1613 | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Moim wielkim błędem było przypisanie książki do półki z napisem "romans", ale ze świadomością, że w wydaniu wschodnim. Z takim przekonaniem zaczęłam i bardzo szybko okazało się, że jest tylko realizm, namacalna rzeczywistości, sterty wypalonych petów w popielniczce, szampan oraz wódka. Książka porwała mnie jak rzeka i do ostatniej kartki nie pozwoliła wypłynąć, by zaczerpnąć oddechu. Utonęłam w świecie przemocy, przepychu, bezpieczeństwa i rozterek moralnych, który tak fantastycznie nakreśliła autorka. Jestem pewna, że wrócę do tej książki i to nie jeden raz.

bfalatka | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2017