Nuda w kulturze rozrywki. Poradnik

6 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Still Bored in a Culture of Entertainment. Rediscovering Passion and Wonder
poradniki
A--

Nigdy nie mieliśmy tylu form spędzania wolnego czasu, co dzisiaj. Kino domowe, internet, gry komputerowe, elektroniczne gadżety, galerie handlowe. Mimo tego co rusz spotyka się ludzi, którzy zdają być tym wszystkim znudzeni. Zabijają czas, ponieważ rozrywka stała się dla nich ucieczką od przykrych uczuć, sposobem na szukanie wrażeń, które pozwolą zapomnieć rodzajem placebo dla zagubionej duszy, spragnionej sensu i ludzkiej bliskości. W czasach, kiedy kanapowi lenie serfują po sieci w poszukiwaniu rozrywki odwracającej uwagę od nudy egzystencji, Richard Winter nie tylko zdiagnozował tę wyniszczającą chorobę, ale przepisał na nią lekarstwo. Przeczytajcie tę książkę. To doskonały lek dla duszy!
[James W. Sire, autor książki The Universe Next Door]

źródło opisu: WAM, 2012

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=60799

Adrian Stec | 2018-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Z początku wydawało mi się, że książką będzie tylko 'naganiać' do wiary w chrześcijaństwo (katolicyzm, jak kto woli). Z czasem czytania jednak, dostrzegłem to co autor chce przekazać i ma on dużo racji w swoich wywodach i spostrzeżeniach. Żyjemy w czasach, gdzie na każdym kroku jesteśmy bombardowani marketingiem, a to zjedz tabletkę na schudnięcie, na zbudowanie mięśni, żeby być zdrowym to trzeba uzupełniać niedobory witamin tabletkami (syntetykami - ta jasne, to z pewnością jest zdrowe dla naszego ciała;) )
Dla wielu z nas obecny świat wydaje się być nudny, z jednego prostego powodu - mamy dostęp do praktycznie wszystkiego. Możemy sobie wymyślić np. 'chcę skoczyć na spadochronie' - dzwonisz, umawiasz się na termin i skaczesz. I dlatego coraz częściej dolega nam tzw choroba zwaną 'nudą' z powodu, że wszystko mamy na wyciągnięcie ręki (często sam doświadczam tej choroby, a staram się robić naprawdę wiele nowych rzeczy - więc piszę też z własnego doświadczenia jak to wygląda )....

Zlad | 2013-02-22

Słowo "nuda" nie brzmi dla mnie zbyt naukowo, jednak w tym przypadku pasuje doskonale. Richard Winter przypomina nam zapomniane koncepcje na temat specyficznego stanu duszy, niegdyś określanego mianem Acedia. Nie pisze o depresji. Raczej o poczuciu niedosytu, rozdrażnienia i apatii. Wspomina o teorii przepływu i o koncentracji. Część rozdziałów poświęcona jest duchowości, którą to autor traktuje jako niezbędny element w dochodzeniu do spokoju ducha.