Wojciech Korfanty

Wydawnictwo: Videograf II
bachu

Postać Wojciecha Korfantego tak silnie związana jest z dziejami Górnego Śląska, że nabrała znaczenia symbolicznego. Jego osoba kojarzy się przede wszystkim z okresem powstań śląskich, plebiscytu i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Jednak Korfanty był nie tylko najważniejszą postacią w górnośląskim panteonie XX wieku, lecz także jednym z czołowych polityków polskich II Rzeczypospolitej.

Książka historyka Jana F. Lewandowskiego jest pierwszą pełną biografią Korfantego, przedstawiającą go w ujęciu popularnym. Jej istotą jest odsłanianie najbardziej dramatycznych wydarzeń z życia owego polityka. Opowiadając burzliwe losy Korfantego, autor eksponuje nieraz ich sensacyjne wręcz fragmenty. Prezentuje go zarówno w wymiarze politycznym, jak i prywatnym, na tle wydarzeń historii górnośląskiej, polskiej i europejskiej. Przekonuje też, że potrzebne jest odkrywanie Korfantego na nowo, gdyż tak naprawdę wcale go nie znamy.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brejn | 2016-08-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Świetna książka! Pozycja umożliwiająca fragmentu historii Górnego Śląska i jej najważniejszej postaci w pigułce. Autor sposób przystępny i interesujący przedstawia znaczące fakty z życia Wojciecha Korfantego - lidera zmian, przemian na Górnym Śląsku okresu plebiscytu, powstań śląskich aż do okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch 2 wojny światowej. Na uwagę zasługują opisane wydarzenia obrazujące relacje Korfantego z Piłsudskim. Dla niektórych pewnie zaskakujące. Książka na pewno skłoni czytelnika do dalszego odkrywania historii tego regionu i jego kultury. Polecam

Durutti90 | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Wielkie rozczarowanie! Autor prawie całkowicie pominął najciekawszy w życiu Korfantego wątek dyktatora III powstania śląskiego... Jedna wzmianka to stanowczo za mało, by zrozumieć jego postać.

Grot | 2015-11-06

Bardzo ciekawa biografia ukazująca Korfantego jako wielkiego patriotę, który o Polskę walczył nie tylko z obcymi ale także z Polakami, którzy go prześladowali.

Anita | 2015-08-17
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Świetnie napisana, sporo drobiazgowych informacji. Czuć solidny warsztat autora. Książka zdecydowanie bardziej dopracowana od tej, wydanej w 2009 r.

Maciej1965 | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017