Wojciech Korfanty

Okładka książki Wojciech Korfanty Jan Franciszek Lewandowski
Okładka książki Wojciech Korfanty
Jan Franciszek Lewandowski Wydawnictwo: Videograf II biografia, autobiografia, pamiętnik
Videograf II
2009-08-01
2009-08-01
Korfanty Górny Śląsk Powstania Śląskie

Okładka książki CzasyPismo nr 1 (13) / 2018 Adam Dziuba, Zbigniew Gołasz, Dawid Keller, Jarosław A. Krawczyk, Józef Krzyk, Jan Franciszek Lewandowski, Jerzy Myszor, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki
CzasyPismo nr ... Adam Dziuba, Zbigni...
Okładka książki Urok melancholii Marta Brzezińska, Magdalena Dziadek, Andrzej Gwóźdź, Magdalena Kempna-Pieniążek, Barbara Kita, Iwona Kurz, Jan Franciszek Lewandowski, Magdalena Podsiadło, Monika Wąsik
Urok melancholii Marta Brzezińska, M...

Pomimo tak wręcz ikonicznej postaci dla Górnego Śląska i znanego polityka XX-lecia międzywojennego w Polsce, Wojciech Korfanty nie doczekał się wielu biografii czy opracowań na swój temat.

Książka Lewandowskiego stanowiła pewien przełom w dotychczasowych publikacjach dot. Korfantego. Napisana jest w przystępny sposób, posiadając sporą ilość odniesień nie jest jednak pozycją stricte naukową. Obejmuje całość życia Korfantego, od najmłodszych lat po śmierć w 1939. Wiele ciekawych wątków, mało znanych działań Korfantego, geneza niepowodzeń w politycznym życiu międzywojennej Polski. Na końcu Autor dodał nawet rozdział opowiadający szerzej o sprawie otrucia arszenikiem - kto, kiedy i co powiedział, skąd wzięła się ta teoria.
Dobra biografia, z szeregiem źródeł, która pozwala każdej osobie - bez względu na wtajemniczenie historyczne - poznać postać Wojciecha Korfantego.
A jest to postać nietuzinkowa.

*Recenzję tej i innych książek o śląskiej tematyce znajdziecie na naszym instagramowym profilu @rajzowanie.

Czytałem i mam inne wydanie tej książki, ale w gruncie rzeczy to treść jest ta sama. Książka napisana przystępnym językiem, dobrze się czyta, NIE znajdziemy w niej już terminologii I klisz propagandowych (np. Ślązak=Polak, antyniemieckie hasła). Jest to jednak poniekąd "laurka" wystawiona Korfantemu przez przedstawiciela polskich Ślązaków, widać w niej perspektywę polskich Ślązaków. Mało jest w niej dystansu i krytycyzmu w stosunku do bohatera biografii. To znacząco obniża ocenę książki. Na plus wypada sprawne przedstawienie najważniejszych wydarzeń z życia Korfantego, choć mogło by być czasem bardziej wnikliwe...

Bardzo rzetelnie i ciekawie napisana historia życia jednego z czołowych Wielkich Ślązaków.

W natłoku opracowań o powstaniu warszawskim żołnierzach wyklętych warto przeczytać tę pozycję o często pomijanym współtwórcy II RP. Szczególnie, że książka jest dobrze napisana.

Świetna książka! Pozycja umożliwiająca fragmentu historii Górnego Śląska i jej najważniejszej postaci w pigułce. Autor sposób przystępny i interesujący przedstawia znaczące fakty z życia Wojciecha Korfantego - lidera zmian, przemian na Górnym Śląsku okresu plebiscytu, powstań śląskich aż do okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch 2 wojny światowej. Na uwagę zasługują opisane wydarzenia obrazujące relacje Korfantego z Piłsudskim. Dla niektórych pewnie zaskakujące. Książka na pewno skłoni czytelnika do dalszego odkrywania historii tego regionu i jego kultury. Polecam

Wielkie rozczarowanie! Autor prawie całkowicie pominął najciekawszy w życiu Korfantego wątek dyktatora III powstania śląskiego... Jedna wzmianka to stanowczo za mało, by zrozumieć jego postać.

Bardzo ciekawa biografia ukazująca Korfantego jako wielkiego patriotę, który o Polskę walczył nie tylko z obcymi ale także z Polakami, którzy go prześladowali.

Świetnie napisana, sporo drobiazgowych informacji. Czuć solidny warsztat autora. Książka zdecydowanie bardziej dopracowana od tej, wydanej w 2009 r.

• Biografie
  • Silesiana