Dawne płomienie. Mała antologia poezji włoskiej.

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
978-83-61297-56-7
poezja
Maciej J

Oto niezwykła antologia poezji miłosnej. Przed czytelnikami staje galeria wspaniałych postaci włoskiej i europejskiej kultury. Dante Alghieri, Petrarka, Boiardo, Michał Anioł, Tasso, Marino to autorzy pięknych i kunsztownych wierszy, w większości po raz pierwszy tłumaczonych na język polski przez poetkę Agnieszkę Kuciak. Splatają się w nich miłość i zazdrość, namiętność i rozpacz. Miłość jest uniesieniem i utrapieniem, tęsknotą i spełnieniem, wyzwaniem i klęską. Włoscy poeci proponują nam ucztę pełną skrywanych emocji pod szeregiem kunsztownych komplementów, a ich utwory wypełniają zarówno westchnienia szczęścia jak i skargi nieszczęśliwych kochanków na jego ulotność. Pełne czaru liryczne opisy bądź bardzo współcześnie brzmiące wyznania, są pouczające i zabawne, poruszają i budzą wzruszenie. Znakomite tłumaczenia, oddające język epoki powodują, że lektura poezji doby renesansu czy baroku staje się prawdziwą przyjemnością. Pamiętajmy o Beatrycze i Laurze, legendarnych kochankach i tych, którzy uwiecznili ich wspaniałe portrety w naszej pamięci i naszej wspólnej, europejskiej kulturze.

Pod redakcją Agnieszki Kuciak

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl

Narcissa | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Piękne ❤

Pineapple | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja

Tomik wierszy jest o tyle fajny, że nie trzeba go przeczytać w całości i od razu. Po trochu, gdy się chce. Nie przeczytałam go całego, ale to, co udało mi się przeczytać, stwierdzam, że jest bardzo dobre. Pierwszą zaletą, jest wydanie. Oprawa niezwykle komponuje się z treścią przekazu. Po drugie, wiersze napisane są nie tylko w języku polskim, ale i włoskim. Moim zdaniem, to wielki plus, ponieważ człowiek może uświadomić sobie, jak miłość pięknie brzmi po włosku. Miłość jest niezwykła. I każdy sposób jej okazywania jest dobry.

Żółw-w-filiżance | 2012-12-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012, Poezja
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Tomik ten ma niezaprzeczalne zalety w postaci ładnego wydania, krótkich acz b.treściwych notek biograficznych oraz zestawienia tłumaczeń wierszy z włoskimi oryginałami. Ten ostatni atut jest jednak zdradliwy, ponieważ pozwala zobaczyć wyraźnie, jak bardzo wydawnictwo to niedomaga edytorsko... Praktycznie co drugi sonet w wersji polskiej podzielony, jak się należy, na strofy w oryginale na stronie obok widnieje nieładnie "zbity". A przecież dla każdego chyba oczywistym jest, że forma obu wersji powinna być jednolita. Co więcej, dwa razy występuje okropne niedopatrzenie w postaci "zjedzenia" ostatniego wersu utworu, który to wers ostał się raz tylko w oryginale, a w innym przypadku (dla odmiany?) tylko w tłumaczeniu.

Problemy mam również z tłumaczeniem, chociaż włoskiego nie znam, tylko spokrewniony z nim francuski. Niestety, tyle wystarczyło, by w porównaniu z wersją oryginalną dostrzec, jak w tłumaczeniu znikają nieraz apostrofy, a układ rymów zmieniał się z krzyżowych na...