Słownik aniołów w tym aniołów upadłych

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
poradniki

Pozycja zawiera hasła poświęcone aniołom oraz istotom aniołopodobnym pięciu wielkich religii: hinduizmu, buddyzmu, judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W swoich poszukiwaniach autor nie ograniczył się do świętych ksiąg tych religii imiona aniołów czerpał także, a może przede wszystkim, z bogatej literatury apokryficznej i pseudoepigraficznej, tekstów apokaliptycznych, talmudycznych, kabalistycznych, gnostyckich, patrystycznych, z żydowskiej mistyki Merkawy i ksiąg zaklęć.

czarownicujaca | 2015-12-28
Na półkach: Panteon, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Umówmy się - angelologia nie jest nauką twardą. Imiona aniołów i demonów to wymysły ludzkich snów, nawet gdy czytelnik głęboko wierzy w skrzydlate stworzenia (anioły nie powinny nikomu zdradzać swoich imion, ponieważ znajomość takowego daje władzę nad samym aniołem).
Ta książka jest jednak obszernym studium materiałów źródłowych na temat posłańców niebios pojawiających się w różnych kulturach, religiach czy utworach literackich. Davidson wykonał kawał rzetelnej roboty. Hasła są dość krótkie (z racji objętości książki), ale stanowią świetny punkt wyjścia do dalszego drążenia tematu.
Czytałam z przyjemnością i polecam wszystkim zainteresowanym tematyką.

Akari | 2016-07-01
lemontree | 2015-09-10