Osiedle Swoboda #1

Wydawnictwo: Niezależna Prasa
komiksy
Wkp

Bliżej.... Pierwszy odcinek to odpowiednik wieczorku zapoznawczego, dancingu w świetlicy ośrodka wczasowego w Borach Tucholskich. Część ludzi zna się z poprzedniego roku, ale większość to "nowi". Chciałem uniknąć sytuacji, w której czytelnik, nieznający wcześniejszych epizodów drukowanych w Produkcie nie będzie potrafił odnaleźć się w realiach Osiedla. Dla nich przygotowałem dwustronicowy...

Bliżej....
Pierwszy odcinek to odpowiednik wieczorku zapoznawczego, dancingu w świetlicy ośrodka wczasowego w Borach Tucholskich. Część ludzi zna się z poprzedniego roku, ale większość to "nowi". Chciałem uniknąć sytuacji, w której czytelnik, nieznający wcześniejszych epizodów drukowanych w Produkcie nie będzie potrafił odnaleźć się w realiach Osiedla. Dla nich przygotowałem dwustronicowy przewodnik po wątkach i postaciach, związanych z OS. Po zapoznaniu się z przewodnikiem oraz zawartością zeszytu, "nowy" bez problemu zostanie królem parkietu i z pewnością zaliczy dancing do udanych imprez.

Akcja serii dzieje w ponad dwa lata po tym, jak Szopa przeprowadził się do ziemianki Ciachciarachciacha, który zniknął z ulic osiedla(Produkt # 12). Opiekując się Psotką, osieroconą suką, Szopa prowadzi z obrzeży Swobody swój zielony interesik. Biznes kręci się znakomicie, do czasu, kiedy marynarz asfaltowych mórz - Popaj, podczas wizyty złożonej w ziemiance oznajmia sprzedawcy, iż na osiedlu pojawił się nowy gracz.

Seria to powrót wszystkich, znanych z Produktu mieszkańców Swobody: Smutnego wraz z załogą, Mścicieli z Mr Kriegiem, czyli Oddziału OPO(Osiedle Pod Ochroną) oraz kota Pazura, pojawiającego się tam, gdzie nie powinien. Czytelnik pozna też zupełnie nowe postaci, jak Pan Wrona - terrorysta eteru czy wspomniany wcześniej Popaj. Czytelnik, śledząc kolejne zeszyty przekona się o tym, czy Ciachciarachciach wróci na Swobodę oraz jak ciemne interesy prowadzi wśród bloków król przestępczego połświatka - Boss Drwal.

Pomimo niespiesznej akcji(choć znajdą się momenty, kiedy serducho zabije szybciej), która charakteryzuje serię Osiedle Swoboda, kolejne zeszyty odkrywać będą przed czytającym nowe elementy układanki, aktywować nowe wątki oraz postaci.

Osiedle Swoboda to nowa opowieść na nowe czasy, wypełniona po brzegi pełnowymiarowymi postaciami oraz dobrymi dialogami osadzonymi w polskiej rzeczywistości. To także nowocześnie nakładany kolor, za który odpowiedzialny jest Bartosz "Marian" Ślesiński(Produkt Crew). Za sterami historii ponownie ujrzymy Michała "Śledzia" Śledzińskiego, który jest odpowiedzialny za scenariusz, rysunek i oprawę graficzną serii. Każdy zeszyt to 36 stron na kredowym papierze w miękkiej okładce, pełnym kolorze w cenie 5,90 złotego. Prócz Osiedla w niektórych zeszytach pojawią się krótkie, bonusowe komiksy. W pierwszym będzie to "Osiedle Pogoda", jednostronicowa parodia Swobody w wykonaniu Mariusza "Sopo" Sopyłło(m. in. fanzin KOKS). Wkrótce zostanie również uruchomiona witryna internetowa komiksu. Wydawcą serii jest Niezależna Prasa.

Komiks zadebiutuje 21 grudnia 2004 roku, następny zeszyt planowany jest na koniec stycznia. Obsuwy nie ma w planach, gdyż materiał na kolejny zeszyt jest już złożony a prace nad trzecim zeszytem są już bardzo zaawansowane.

źródło opisu: http://komiks.nast.pl/komiks/3377/Osiedle-Swoboda-1/

źródło okładki: http://komiks.nast.pl/komiks/3377/Osiedle-Swoboda-1/

Wkp | 2013-06-17

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ LXIV

Od znanych z Produktu wydarzeń minął rok i na Osiedlu zachodzą zmiany. Powracają Mściciele (teraz O.P.O.), a Smutny jet przybity po zerwaniu z Młodą. W okolicy szaleje tez niejakim pan Wrona, który zagłuszył rozgłośnię Anioł Pański FM i prowadzi pirackie radio Kreska. Ale prawdziwe zmiany dopiero przed nami. Popaj ostrzega bowiem Szopę, że Boss Drwal stracił część narkotykowych wpływów w Centrum w przenosi się na Osiedla. Dilerów zmusza do pracy dla siebie, a opornych zamyka za kratkami. Teraz człowiek Bossa, Chemiczny Ali, przybył na Swobodę...

Pierwszy zeszyt kolorowej serii OS, który ukazał się po ponad roku od zapowiedzi, to całkiem niezły komiks utrzymany w swobodnych klimatach znanych z Produktu. Nieźle pokolorowany, dobrze narysowany, stanowi póki co wstęp zaledwie do serii. Początek stanowiący pomost pomiędzy Produktową a seryjną serią.

Bardzo udany zresztą. Bo zawiera streszczenie dla tych, którzy Produktu nie czytali.

Fanom OS polecam,...

Paweł Partyka | 2012-05-15
Przeczytana: 13 maja 2012

Egzemplarz z autografem i cyckami od autora:

nervolver | 2012-06-24
Przeczytana: 2007 rok

Nie wyobrażam sobie nie mieć przynajmniej jednego znajomego, który by się tym jarał. Ja komiksiarzem nie jestem, ale podskórnie wyczuwałem z czym obcuję.

Sławcze | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lipca 2016
damciban | 2015-03-11
    Produkt #19 (5/2003)
    praca zbiorowa, Marek Lachowicz, Karol Kalinowski, Ryszard Dąbrowski, Tomasz...
    Produkt #20 (6/2003)
    praca zbiorowa, Marek Lachowicz, Karol Kalinowski, Rafał Skarżycki, Tomasz Lew L...
    Produkt #21 (1/2004)
    praca zbiorowa, Marek Lachowicz, Ryszard Dąbrowski, Michał Śledziński, Filip Mys...