Dialogi o religii naturalnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Dialogues concerning natural religion
filozofia i etyka
Fox Mulder

Hume w swojej koncepcji filozoficznej postulował racjonalizacje religii.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) 1962

| 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Fuck yeah! Po próbach (mój Kindle melduje mi: 30%) "Traktatu o naturze ludzkiej", sięgnąłem, w ramach pracy semestralnej do "Dialogów o religii naturalnej" i okazały się one strzałem w dziesiątkę! Hume pokazuje, że jednak potrafi zajmująco pisać co sprawia, że być może przekonam się do tego autora a i moja pracka jednak nie będzie taka zła...

potazym | 2015-07-10

Dzieło traktuje o religii, o podejściu do niej, o sceptycyzmie, o dowodach na istnienie Boga oraz o zasadność wiary. Jest tu przedstawiony chyba najbardziej intuicyjny argument na istnienie stwórcy, mnie przekonuje. Są to dialogi trzech erudytów, które wymagają dużego skupienia.

Kompatybilista | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Dzieło Hume'a być może jest najbardziej klasyczną pracą z zakresu teologii naturalnej, czyli czysto rozumowej refleksji o istnieniu Boga i Jego atrybutach. Jak nikt inny Hume pokazuje ograniczenia takiej refleksji. W miarę krótkim dialogu zdołał zawrzeć w zasadzie wszystkie tematy i omówić poważniejsze argumenty pojawiające się na polu teologii naturalnej aż do dziś. Po lekturze "Dialogów" przekonamy się, że tematy współczesnych antologii tekstów z zakresu filozofii religii, szczególnie okrzyczana jako nowość debata o tzw. argumencie ewidencjalnym ze zła, znajdują swe omówienie już u Hume'a.

Forma dialogu pomaga autorowi ukryć swe własne poglądy. Część z nich wkłada bowiem w usta Kleantesowi, część Demei, a pewnie najwięcej Filonowi. Dla jednych jest jasne, że krytyka możliwości racjonalnego uzasadnienia teizmu, prowadzi do ateimu. Inni będą przekonywać, że Hume zajmuje stanowisko bardziej subtelne, które po prostu odgranicza pole filozofii od teologii. Uznaje on wszakże...

Marcin Lachowicz | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016