Leśmian, Leśmian. Wspomnienia o Bolesławie Leśmianie

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Leśmian, wspomnienia
Agnieszek

Niezwykła wspomnieniowa książka o Bolesławie Leśmianie. Autorowi udało się dotrzeć do ostatnich osób, dziś już w większości nieżyjących, które pamiętały poetę z jego pobytu w Hrubieszowie i Zamościu. Z rozmów tych (między innymi z przyjaciółmi i znajomymi, pracownikami notariatu, gimnazjalnymi koleżankami córek Leśmiana) oraz z licznych wędrówek śladami poety powstaje prawdziwy, rysowany z natury portret autora Malinowego chruśniaku – trochę dziwaka, trochę oryginała, człowieka wybitnie inteligentnego, ale uwikłanego w monotonię notarialnej egzystencji. Wiele nieznanych dotąd faktów z życia poety pozwala spojrzeć na jego wielokrotnie interpretowaną twórczość z nowej perspektywy, uzupełnić pełną białych plam biografię o relacje dokumentujące jego stosunek do pracy i literatury. Ale nie tylko. Relacje świadków ocalają także barwne anegdoty, a nawet plotki, w których zawiera się przecież cząstka prawdy o człowieku, a które sprawiają czytelnikowi tak wiele przyjemności… Książkę uzupełnia bogaty materiał zdjęciowy, w tym niepublikowane wcześniej portrety fotograficzne Leśmiana i jego bliskich.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,314.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,314.html

Agnieszek | 2012-04-15
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Bogaty zbiór wspomnień o wybitnym poecie, zagubionym człowieku i kiepskim rejencie.
Autor prezentuje rozmowy przeprowadzone głównie w l. '80 z ludźmi, którzy mieli styczność z właścicielem kancelarii notarialnej - Lesmanem, spotykali go na ulicach Hrubieszowa i Zamościa, nie mając pojęcia o twórczości niepozornego,kostycznego mężczyzny.

Z rozmów wyłania się niejednoznaczna sylwetka pisarza, ale i ludzi go otaczających. Plotki, fakty, dokumenty, podejrzenia składają się na frapującą całość. Zamknięta jest ona szczegółowym kalendarium życia Leśmiana.

Warto dodać, że autor całego tomu towarzyszy dyskretnie czytelnikowi, dzieląc się swą fascynacją życiem i twórczością Leśmiana, dodając uzupełnienia w wielu przypisach.

O dziwo, książka tak, wydawałoby się jednostronna, nie nuży, a skłania do refleksji na temat związku codzienności wybitnego poety z jego życiem wewnętrznym. Ukazuje wieloaspektowość natury ludzkiej poprzez sylwetki żony poety, jego córek i współpracowników.

Po...

Penelopa | 2017-09-06