Zgłosuj na książki roku 2017

Fulgrim

Tłumaczenie: Michał Kubiak
Cykl: Herezja Horusa (tom 5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Fulgrim
Wiedźma

Jest 31 tysiąclecie. Ludzkość znajduje się u szczytu potęgi. Wojmistrz Horus prowadzi Wielką Krucjatę, mającą podbić całą galaktykę. W tym samym czasie Fulgrim, Prymarcha Dzieci Imperatora, prowadzi swych wojowników przeciwko ohydnym obcym. Krew przelana w owej wojnie sprawi, że w sercu dumnego Legionu zakiełkuje ziarno zdrady, która zawiedzie go prosto w mroki zepsucia. W kolejnej części cyklu o Herezji Horusa Graham McNeill opowiada tragiczne losy Fulgrima i jego upadku, który nieuchronnie doprowadzi do masakry na Isstvanie

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Daniel Taberski | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Podobno najlepsza do tej pory część "Herezji Horusa". Hmm.... Czy aż tak to nie wiem, ale na pewno ciekawie się czytało.
Kontynuując model przyjęty w poprzednich częściach cyklu autor podejmuje historię sporo przed miejscem, gdzie zakończyła się część czwarta, by przedstawić wydarzenia z perspektywy Synów Imperatora. Poznajemy nieco lepiej historię Lucjusza i Saula Tarwitza, ale przede wszystkim tytułowego Fulgrima. Tradycyjnie pojawia się też kilku upamiętniaczy, ale odgrywają rolę wybitnie drugoplanową i książka spokojnie mogłaby dalej istnieć (i bawić) bez nich.
Reasumując: jest epicko, gotycko, grimdarkowo i potem jeszcze bardziej epicko. Polecam wszystkim fanom czterdziestki :).

Łukasz Kaput | 2013-05-21
Przeczytana: 17 maja 2013

Fabularnie to dla mnie najlepsza część cyklu. McNeill całkiem dobrze sobie poradził z przedstawieniem tragicznych losów Prymarchy. Jedyne co mam pisarzowi do zarzucenia, tkwi wyłącznie w jego opisach potyczek - za mało dynamiki za dużo kroniki, ale to takie czepianie się. Poza tym lektura cud miód. Na marginesie dodam, że relacje Fulgrima z Manusem trochę mi przypominały związek pary Griffitha z Gutsem ze starego dobrego Berserka. Polecam.

Pięcioksiąg na 8.5/10 (wysoka nota w dużej mierze za sprawą powyższej książki)

Mateusz | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Niech chwała będzie Imperatorowi, chwała Dzieciom Imperatora i największego z wojowników, jakim jest prymarcha Fulgrim!... Ale czy na pewno?
Książka na wskroś przesiąknięta jest duchem Warhammer'a 40k jaki jest mi znany. Pełno tu patosu, honoru, zdrady, walki wręcz kosmicznie brutalnej. Niestety nie pamiętam, który z czytelników użył określenia "barok pełną gębą", ale bardzo trafnie opisał to co się dzieje w "Fulgrimie". Świat Warhammer'a 40k jest na prawdę mroczny i przygnębiający. Przez całą tę chwałę Imperatora i jego astartes brutalnie przebija się chaos, mrok i zwątpienie. Fabuły nie będę streszczał, wystarczy powiedzieć, że po raz kolejny wojownicy walczą z hordami obcych by nieść jedyne słuszne słowo wiary w chwałę wyżej wymienionego Imperatora. Do tego mamy fajny twist fabularny, dla kogoś kto zna choć trochę to uniwersum, taki obrót sprawy może być przewidywalny, ale nie wpływa to na pozytywny odbiór książki.
Słowem książka dla dużych chłopców (większość kobiet może mieć...

Przemysław | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

I znowu bardzo dobra i wciągająca książka. Czytając poprzednie części można było wnioskować, że Fulgrim to sympatyczny gość, a jednak okazuje się że jest zupełnie inaczej.

Największy minus całej serii? Że fabryka nie wyda już następnych cześci... a wielka szkoda bo po przeczytaniu Herezji Horusa zacząłem bardziej interesować się uniwersum Warhammera.

Niedzielna Zupa | 2015-01-29
Przeczytana: maj 2014

Mimo, że to książka o przepakowanych hormonami nadludziach w kosmicznych zbrojach, którzy wypowiadają się z manierą Marka Aureliusza to zdecydowanie wprawiła mnie ona w to osłupienie i przeraźliwe poczucie pustki po skończeniu jej, jakie ostatnio czułem po "Chłopcach z Placu Broni", kiedy umarł Nemeczek. Jest tu wszystko, czego można kiedykolwiek chcieć od brudnego, mrocznego fantasy: świat z barokową stylistyką, męska, brutalna atmosfera, sporo obrzydliwych, naturalistycznych opisów, pełno intryg, trochę podtekstów moralno-religijnych, gęsta fabuła i bezwzględny brak litości dla postaci (jednak nadal o poziom niżej niż u R.R. Martina)

Polecam jak nic nigdy przedtem

ryhu | 2015-10-13
Przeczytana: 03 października 2015

Byłem nieco rozczarowany początkiem, który choć zły nie jest, to jednak nie trzyma tempa poprzedników. Na szczęście dość szybko to nadrabia, pokazując powolny upadek, upodlenie i popadanie w szaleństwo tytułowego prymarchy. Akcja związana z samą herezją też rusza do przodu, podziały się umacniają, odbywa się pierwsza bitwa. Podobały mi się groteskowe opisy obłędu, walka Fulgrima samego ze sobą i zakończenie, które sprawia, że czytelnikowi aż żal bohaterów. Trzyma poziom serii, warte przeczytania, jeśli ktoś zasmakował w poprzednich częściach.

jarr74 | 2013-05-23
Przeczytana: 2013 rok

„ Jedyny prawdziwy raj to ten który utraciliśmy”

„Fulgrim”Grahama McNeilla to już kolejna (wydaje mi się że najlepsza) część tworzonej z rozmachem galaktycznej sagi, która przenosi nas do pasjonującego i kultowego już świata Uniwersum Warhammera 40k. Bogaty literacki warsztat pisarza w połączeniu z niepohamowana wyobraźnią i przestrzennym widzeniem powoduje iż przedstawiona przez niego wielowymiarowa historia wciąga czytelnika bez reszty. Tym razem nie jest to jednak kontynuacja wątków i losów bohaterów znanych nam już z wcześniejszych części cyklu. Na cały aspekt Herezji Horusa spoglądamy z perspektywy tytułowego Fulgrima, Prymarchy III Legionu Adeptus Astartes zwanego Dziećmi Imperatora oraz jego podkomendnych (kapitan Solomoa Demeter). Osią powieści jest ukazanie całego tragizmu i dramaturgii z jaką on sam oraz dowodzona przez niego armia (po inwazji na zamieszkała przez rasę Xenox planetę) powoli i nieubłaganie stacza się w obcięcia Bogów Chaosu. Konsekwencją tego...

Khas | 2016-10-14

Moja ocena tej książki jest wysoka lecz nie przesadzona. Napisana przez autora, który w sposób niewykle udany obrazuje mroczny świat wojny Warhammera.

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wspaniale i w pełni opisuje upadek człowieka będącego bół-bogiem i tytanem, który mimo całej swej siły i wiedzy ulega złu i zostaje w subtelny i niewidoczny z pozoru sposób zdeprawowany. Końcówka książki i moment z portretem wywołał u mnie silny dreszcz, po którym długo spoglądałem na okładkę książki.

Polecam wszystkim. Nie tylko fanom WH.

Lordi | 2013-12-27

Solidna pozycja wśród książek tej serii, równocześnie nie wymagająca dogłębnej znajomości poprzednich części. Dobrze się czyta, mam jednak wrażenie, że powinna być dwa razy dłuższa- opisany upadek sprawia wrażenie krótkiego i spektakularnego, choć to najdłuższa z dotychczas wydanych w polsce książek serii. Równocześnie jest to jedna z najlepszych pozycji tego autora, jakie zdarzyło mi się czytać.

bkeeper | 2013-12-28

Zdecydowanie polecam dla tych, którzy interesują się światem Warhammera. Dla innych książki będą ciut infantylne ;]

www.bkeeper.pl