Fulgrim

Tłumaczenie: Michał Kubiak
Cykl: Herezja Horusa (tom 5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Fulgrim
Agata Rugor

Jest 31 tysiąclecie. Ludzkość znajduje się u szczytu potęgi. Wojmistrz Horus prowadzi Wielką Krucjatę, mającą podbić całą galaktykę. W tym samym czasie Fulgrim, Prymarcha Dzieci Imperatora, prowadzi swych wojowników przeciwko ohydnym obcym. Krew przelana w owej wojnie sprawi, że w sercu dumnego Legionu zakiełkuje ziarno zdrady, która zawiedzie go prosto w mroki zepsucia. W kolejnej części cyklu o Herezji Horusa Graham McNeill opowiada tragiczne losy Fulgrima i jego upadku, który nieuchronnie doprowadzi do masakry na Isstvanie

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Vae | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

Piąty tom Herezji Horusa miło mnie zaskoczył.
Pierwsze cztery tomy przeczytałem już dawno temu, ale z Fulgrimem miałem ten problem, że nie mogłem go nigdzie dostać. Zbieram całą kolekcję i brakuje mi jak na razie właśnie tej książki.

Aby móc dalej czytać skusiłem się na audiobooka, ale po 3 rozdziałach dorwałem się do wersji elektronicznej w wydaniu angielskim.
I cieszę się, że się przełamałem.

Podobnie jak w przypadku historii Luna Wolves (Sons of Horus), Graham McNeil w Fulgrimie przedstawia nam losy Primarcha Emperor's Children oraz jego legionu. Jego przyjaźń z Ferrusem Manusem i co doprowadziło do tego, że kochający się bracia stali się arcywrogami.

Myślę, że całkiem dobrze przedstawiona jest przede wszystkim psychika Fulgrima i co spowodowało,że dążący do perfekcji syn Imperatora i jego legion wpadli w objęcia Slaanesh'a i co pchnęło ich do opowiedzenia się po stronie Horusa.
Przy okazji popowracają również znani z wcześniejszych tomów bohaterowie tacy jak Saul Tarvitz,...

Barrak | 2019-02-01

Podstawa każdego warhammerowca :)

G0rgutzz | 2019-01-12

Książka arcydziełem nie jest, lecz czyta się bardzo przyjemnie, zwłaszcza dla fanów WH40K. Dobrze ujęte jak Fulgrim razem ze swoim Legionem stacza się w kierunku Bogów Chaosu oraz następstwa jakie to ma zarówno dla niego, jego Marines (zarówno tych lojalnych Imperatorowi, jak i tych podążających jego śladami) oraz Galaktyki

Mikołaj | 2018-11-20

Muszę przyznać, że bardzo długo odkładałem lekturę Fulgrima. Pierwszym powodem była niechęć przed wejściem w kolejną nudną 600 stronową książkę bez ładu i składu w fabule. Ciężko mi było sobie wyobrazić jak autorowi uda się przedstawić w miarę logicznie upadek legionu, którego głównym celem było dążenie do ideału, za jakiego uważali imperatora wiedząc, że niestety autorów uniwersum Warhammera nie zawsze można nazwać wybitnymi. Drugim powodem było to, że bardzo zawiodłem się na poprzedniej części „Ucieczce Eisensteina”. Dla osoby takiej jak ja, która nie jest fanatycznie oddana uniwersum a jedynie sympatyzuje z nim historię zawartą w poprzednim tomie można było streścić w paru słowach. Książka niezmiernie się dłużyła i wiele historii w niej zawartych było zbędnych. Chociaż gdy podzieliłem się swoją opinią z kolegą, który jest wielkim fanem komisarza Garro godzinami próbował mi udowodnić, jaka ta część była wspaniała w porównaniu z innymi. Bezskutecznie. No, ale nie ma, co za bardzo...

Maaciej83 | 2018-07-26
Przeczytana: lipiec 2018

To chyba najsłabsza część jaką do tej pory przeczytałem. Jest o 100 stron dłuższa od poprzednich nie oferując właściwie nic ciekawego. Tylko ostatnie 30% tej pozycji wydaje się ekscytujące, wszystko co jest wcześniej jest schematyczne i mało porywające. Wątek poboczny dotyczący Ostiana jest bardzo fajny ale wątek główny znużył mnie bardzo.

Jest to kolejna książka tego właśnie autora, która mnie znudziła. Przypadek?

Mateusz | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Niech chwała będzie Imperatorowi, chwała Dzieciom Imperatora i największego z wojowników, jakim jest prymarcha Fulgrim!... Ale czy na pewno?
Książka na wskroś przesiąknięta jest duchem Warhammer'a 40k jaki jest mi znany. Pełno tu patosu, honoru, zdrady, walki wręcz kosmicznie brutalnej. Niestety nie pamiętam, który z czytelników użył określenia "barok pełną gębą", ale bardzo trafnie opisał to co się dzieje w "Fulgrimie". Świat Warhammer'a 40k jest na prawdę mroczny i przygnębiający. Przez całą tę chwałę Imperatora i jego astartes brutalnie przebija się chaos, mrok i zwątpienie. Fabuły nie będę streszczał, wystarczy powiedzieć, że po raz kolejny wojownicy walczą z hordami obcych by nieść jedyne słuszne słowo wiary w chwałę wyżej wymienionego Imperatora. Do tego mamy fajny twist fabularny, dla kogoś kto zna choć trochę to uniwersum, taki obrót sprawy może być przewidywalny, ale nie wpływa to na pozytywny odbiór książki.
Słowem książka dla dużych chłopców (większość kobiet może mieć...

Daniel Taberski | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Podobno najlepsza do tej pory część "Herezji Horusa". Hmm.... Czy aż tak to nie wiem, ale na pewno ciekawie się czytało.
Kontynuując model przyjęty w poprzednich częściach cyklu autor podejmuje historię sporo przed miejscem, gdzie zakończyła się część czwarta, by przedstawić wydarzenia z perspektywy Synów Imperatora. Poznajemy nieco lepiej historię Lucjusza i Saula Tarwitza, ale przede wszystkim tytułowego Fulgrima. Tradycyjnie pojawia się też kilku upamiętniaczy, ale odgrywają rolę wybitnie drugoplanową i książka spokojnie mogłaby dalej istnieć (i bawić) bez nich.
Reasumując: jest epicko, gotycko, grimdarkowo i potem jeszcze bardziej epicko. Polecam wszystkim fanom czterdziestki :).

Adam_S | 2016-10-14

Moja ocena tej książki jest wysoka lecz nie przesadzona. Napisana przez autora, który w sposób niewykle udany obrazuje mroczny świat wojny Warhammera.

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wspaniale i w pełni opisuje upadek człowieka będącego bół-bogiem i tytanem, który mimo całej swej siły i wiedzy ulega złu i zostaje w subtelny i niewidoczny z pozoru sposób zdeprawowany. Końcówka książki i moment z portretem wywołał u mnie silny dreszcz, po którym długo spoglądałem na okładkę książki.

Polecam wszystkim. Nie tylko fanom WH.

Ergo_sum | 2016-02-15
Przeczytana: 2009 rok

Delicja 30K. Jak łatwo utonąć w samouwielbieniu i dekadencji. Przystrojony przy tym w barwach Emperor´s Children. Książka wywarła na mnie dość silne wrażenie :-)

ryhu | 2015-10-13
Przeczytana: 03 października 2015

Byłem nieco rozczarowany początkiem, który choć zły nie jest, to jednak nie trzyma tempa poprzedników. Na szczęście dość szybko to nadrabia, pokazując powolny upadek, upodlenie i popadanie w szaleństwo tytułowego prymarchy. Akcja związana z samą herezją też rusza do przodu, podziały się umacniają, odbywa się pierwsza bitwa. Podobały mi się groteskowe opisy obłędu, walka Fulgrima samego ze sobą i zakończenie, które sprawia, że czytelnikowi aż żal bohaterów. Trzyma poziom serii, warte przeczytania, jeśli ktoś zasmakował w poprzednich częściach.