Pożegnanie z diabłem i czarownicą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
historia
Enhedmilcia

Bazyli Venosta | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Bardzo dobra książka, choć napisana z wyraźną krytyczną swadą. Zostały opisane historyczne korzenie i różne przejawy wiary w diabły i czarownice oraz demony - przede wszystkim na wsi regionu dawnego województwa łódzkiego, choć odniesienia historyczne dotyczą całego terytorium Polski, a jeden z rozdziałów poświęcony jest demonologii środowisk robotniczych samego miasta Łodzi.

Imponuje rozległość przywoływanych źródeł – od XIX-wiecznych prac etnograficznych, poprzez źródła historyczne i literaturę piękną, po własne badania terenowe Autora. Dla mnie pewnym odkryciem było zwrócenie przez Autora uwagi na inspiracje demonologii ludowej zapożyczeniami z Zachodu i doktryną Kościoła rzymskokatolickiego, podczas gdy w większości znanych mi dotychczas opracowań eksponowano raczej znaczenie reliktów przedchrześcijańskich – Bohdan Baranowski takie uproszczenia skutecznie falsyfikuje. Książka będzie też kubłem zimnej wody wylanej na głowy wszystkich ludomanów i rodzimokulturowców (do których i...

Marcin | 2018-11-01
Megapodius | 2018-01-09