Sławnych Polaków choroby

Wydawnictwo: Tower Press
historia
Anna

Profesor Ludwik Stomma zadaje pytania na co zmarli sławni Polacy, zaś konsylium, złożone ze współczesnych lekarzy specjalistów próbuje na nie odpowiedzieć, stawiając nowe, śmiałe diagnozy.

źródło opisu: Tower Press, 2004

źródło okładki: zdjecie autorskie

Jeżynka | 2016-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2016

Obserwując moją bibliotekę łatwo zauważyć że uwielbiam ciekawostki historyczne: nieznane fakty, skrywane tajemnice, przemilczane wydarzenia. To taka historia z przymrużenie oka która w lekki sposób przybliża nam ważne momenty i postaci historyczne.

Do tej kategorii należy również książka (a właściwie książeczka mająca format kieszonkowego notatnika) Ludwika Stommy "Sławnych Polaków choroby". To wybitny antropolog i etnolog który od lat stara się przybliżać polską historię i kulturę w sposób przystępny i ciekawy.

W pozycji tej mamy króciutkie przedstawienie sylwetek sławnym Polaków (głównie władców i literatów) z naciskiem na ich niedomagania i kłopoty zdrowotne. Na bazie tych opisów trzech lekarzy (psychiatra, neurolog i internista) snują swoje teorie które starają się wyjaśnić jakie to przypadłości i choroby nękały bohaterów tej książki.
Pomysł arcyciekawy natomiast wykonanie pozostawia wiele do życzenia. "Diagnozy" ekspertów to tak naprawdę wróżenie z fusów bo opierają się...

Elenaj | 2013-06-01

Powiedz mi na co chorujesz,a powiem ci kim jesteś.
Takie wnioski wyciągnęłam po lekturze tej niewielkiej książeczki.
Nasi władcy umierali na choroby krążenia i weneryczne,literaci XIX w na gruźlicę, współczesnych pokonywał alkoholizm.Święci z wycieńczenia ,a hetmani na skutek odniesionych ran.
Fascynująca podróż w przeszłość ,pełna ciekawostek,których nie dowiesz sie z podręczników .
Taką historię lubię najbardziej.