Wprowadzenie do filozofii techniki

Wydawnictwo: WAM
Philosophy of technology. An introduction
filozofia, etyka
Bubełe

Ponieważ filozofia techniki narodziła się stosunkowo niedawno, a obszary wiedzy wchodzące w jej zakres wzajemnie się przenikają, początkowo trudno zorientować się w tej dziedzinie. Z jednej strony zagadnienie "technika i człowiek" doczekało się wielu komentarzy. Powstała na ten temat obszerna, choć w znacznej mierze powierzchowna literatura tak zwanych after-dinner speeches, którą tworzą głównie specjaliści od techniki i politycy. Z drugiej strony istnieje wysoce zagmatwana i niejasna literatura europejska rozwijająca się w oparciu o poglądy najtrudniejszych i najmniej przystępnych filozofów (jak Hegel, Marks czy Heidegger).
Mam nadzieję, że niniejsza książka stanie się dla czytelnika przewodnikiem po wielu fascynujących tematach i poglądach, które wchodzą w zakres tej dziedziny.
Prof. Val Dusek

Wprowadzenie do filozofii techniki w umiejętny sposób prowadzi czytelnika po najbardziej fundamentalnych problemach filozoficznych, które stawia przed ludźmi wszędobylska i coraz silniejsza obecność techniki w społeczeństwie i w codziennym życiu człowieka. Val Dusek rozpoczyna od rozważań nad samą naturą techniki, a następnie zajmuje się szerokim wachlarzem zagadnień, między innymi technokracją, racjonalnością techniczną, determinizmem technicznym i formami sprzeciwu wobec postępu technicznego. Zapoznanie się z pytaniami zamieszczanymi na końcu każdego rozdziału dostarcza czytelnikowi niezbędnego narzędzia do krytycznego badania techniki i jej wpływu na nasze życie.
Wprowadzenie do filozofii techniki, jako doskonała pozycja dla studentów filozofii i przedmiotów ścisłych, oferuje zachęcający i obszerny przegląd niezwykle istotnego dla naszych czasów przedmiotu.

źródło opisu: WAM, 2011

źródło okładki: WAM, 2011

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!