Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Die Sixtinische Kapelle neu entdeckt
978-83-7553-026-1
sztuka
Getos

KSIĄŻKA ROKU 2008! WYBRANA GŁOSAMI CZYTELNIKÓW! Kaplica Sykstyńska – kaplica papieska w zespole pałacowym Watykanu, ufundowana przez Sykstusa IV (od którego wzięła nazwę), zbudowana w latach 1471-81. Zdobiące ją malowidła ścienne od wieków fascynują oglądających. Są dziełem Michała Anioła, a także kilku innych najwybitniejszych włoskich malarzy epoki renesansu. Powstawały etapami na...

KSIĄŻKA ROKU 2008! WYBRANA GŁOSAMI CZYTELNIKÓW!

Kaplica Sykstyńska – kaplica papieska w zespole pałacowym Watykanu, ufundowana przez Sykstusa IV (od którego wzięła nazwę), zbudowana w latach 1471-81. Zdobiące ją malowidła ścienne od wieków fascynują oglądających. Są dziełem Michała Anioła, a także kilku innych najwybitniejszych włoskich malarzy epoki renesansu. Powstawały etapami na przestrzeni 60 lat. Zawarty w nich głęboki program teologiczny, jak i kolorystyka, są niezwykle spójne i harmonijne.

Freski z czasów papieża Sykstusa IV przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a namalowali je między 1481 a 1483 rokiem m.in. Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio, Cosimo Rosselli i Luca Signorelli. Już wtedy teologowie zgromadzeni wokół Sykstusa IV opracowali program teologiczny dla wszystkich malowideł, które miały ozdobić kaplicę.

Genialny malarz, rzeźbiarz, architekt i poeta Michał Anioł stworzył w latach 1508-12, za panowania papieża Juliusza II, malowidła sklepienne, obrazujące Stworzenie świata według Księgi Rodzaju. Przedstawił także 12 postaci proroków i sybilli, przodków Jezusa, Dawida z Goliatem, Judytę i Holofernesa, śmierć Hamana, Węża miedzianego. Za pontyfikatu Klemensa VII, w latach 1535-41, Michał Anioł namalował na ścianie za ołtarzem gigantyczny i niezwykle sugestywny fresk Sąd Ostateczny (widoczny na okładce).

Album ukazuje Kaplicę Sykstyńską po dokonanej za pontyfikatu Jana Pawła II kompletnej renowacji. Stąd taka świeżość kolorów. Ponadto odsłonięte zostały detale zamalowane w epokach późniejszych. Znakomite i fascynujące ujęcia wszystkich scen oraz licznych szczegółów malowideł, przedstawione na kartach książki, uzupełnione zostały odkrywczymi rozważaniami wybitnego historyka sztuki, o. prof. Heinricha Pfeiffera; przez ponad 50 lat prowadził on badania nad Kaplicą Sykstyńską! Książka pozwala na niezwykle bliskie obcowanie z niepowtarzalnym dziełem, którego inaczej nie dałoby się tak intensywnie kontemplować. Krok po kroku podążamy za myślą teologów i artystów oraz odnajdujemy niespodziewane znaczenia ukryte w obrazach. Ta unikatowa księga stanowi źródło fascynacji, inspiracji i informacji. Album wydany został w ramach międzynarodowego programu, we współpracy z Muzeami Watykańskimi. Do udziału w projekcie ze strony Polski został zaproszony Biały Kruk.

OJCIEC HEINRICH W. PFEIFFER – od ponad 30 lat profesor historii sztuki w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był członkiem m.in. papieskiej komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury. Główny obszar jego zainteresowań naukowo-badawczych stanowi ikonografia chrześcijańska oraz twórczość artystów związanych z dworem papieskim. Jak nikt dotychczas zbadał głęboką wymowę teologiczną i znaczenie kolorów ukryte w języku fresków Kaplicy Sykstyńskiej.

źródło opisu: http://www.bialykruk.pl

źródło okładki: http://www.bialykruk.pl