Jednostki Waffen SS 1939-45

kommandeur

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koval | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Jeżeli w historii o SS zapomnimy na pewien czas o okrucieństwach wobec ludności cywilnej, terrorze, zbrodniach, pacyfikacjach polskich wsi w 1943 i 1944 roku oraz całym bestialstwie hitlerowskiej ideologii, a zajmiemy się zbrojnym ramieniem tej organizacji skupiając się na aspekcie militarno-technicznym, to wtedy można spokojnie sięgnąć po książkę Janusza Ledwocha. Autor na samym początku zaznacza, że nie zamierza babrać się w politykę i propagandę, a zająć właśnie losami i szlakiem bojowym wybranych dywizji pancernych: Leibstandarte SS Adolf Hitler, Das Reich, Totenkopf, Wiking, Hohenstaufen, Frundberg oraz Hitlerjugend.
W książce omówiono strukturę organizacyjną, uzbrojenie i działania wojenne wspomnianych oddziałów, lecz na pewno nie jest to pełne ani wyczerpujące opracowanie, a jedynie pewien zarys tematu. Skrótowe ujęcie problemu przywodzi na myśl raczej encyklopedię albo odrobinę rozbudowany słownik, a nie dzieło na poziomie akademickim.
Patrząc na „Jednostki Waffen SS” jako...

Michał_K-ski | 2016-03-23
Marian | 2017-09-22