rozwiń zwiń

Igrzyska śmierci

Okładka książki Igrzyska śmierci
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1) Ekranizacje: Igrzyska śmierci (2012) fantasy, science fiction
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Igrzyska śmierci (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Hunger Games
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2012-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-21
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372786371
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Ekranizacje:
Igrzyska śmierci (2012)
Tagi:
Ameryka przyszłość igrzyska śmierć Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz dystopia literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
228
78

Na półkach:

Prędzej czy później przychodzi ten moment, kiedy trzeba mądre książki i poważną beletrystykę odłożyć w kącik, żeby wziąć się za jakieś czytadło dla czystej, nieskrępowanej radości czytania.
Tym razem padło na początek głośnej trylogii Suzanne Collins, która wpadła na scenę literatury lekkiej jak bomba i naprodukowała zachwytów.
No i co ja mogę o tym powiedzieć? Tło tej historii to klasyczna, oklepana dystopia: mamy niewielką klasę panów i trzymany za mordę proletariat, który na klasę panów pracuje. Proletariat się wzburzył, zorganizował rewolucję, przegrał rewolucję i teraz za karę musi delegować swoje dzieci do gladiatorskiej walki na śmierć i życie między sobą. Pomysł naiwny, ale to on jest rdzeniem powieści, której historia tworzy tylko tło, więc ok, mogę to kupić.

Główną bohaterką jest dziewczyna z najniższej klasy społecznej, zamieszkującej dystrykt górniczy. Jest młoda-dynamiczna, przedsiębiorcza, zaradna i w ogóle. Oczywiście do Igrzysk nie jest szkolona, bo wtedy miałaby pewność siebie, ale jest wystarczającą Mary Sue, żeby w oczach czytelnika mieć zwycięstwo w kieszeni już od pierwszych stron powieści. Z charakteru oczywiście dobra, szlachetna, nieskazitelna i w ogóle płaska jak stół.

Fabuła posuwa się zgrabnie. Raczej nie nudzi i przez większość czasu coś się dzieje. Najlepiej czytało mi się początek, opisujący dwunastą dzielnicę oraz tę część zaraz po rozpoczęciu igrzysk, w której chodziło o przeżycie w dziczy. Jeśli chodzi o samą walkę na arenie, to tutaj leży absolutnie największy problem całej powieści. Igrzyska to 24 dzieciaki mordujące się nawzajem. Pomysł prosty jak budowa cepa, ale za to daje ogromne pole do rozwoju wypadków. Mniej lub bardziej zorientowane społecznie dzieci stają oko w oko z naturą w czystej postaci: zabij albo zostań zabity. Zwiększaj maksymalnie swoje szanse i wykorzystuj okazje. Dokładnie badaj innych graczy i obmyślaj strategie, dzięki którym zostaniesz w końcu zwycięzcą. To wszystko przechodzi przez głowę zarówno samej Katniss, jak i reszcie. I każde z nich wie, że muszą zawierać tymczasowe sojusze. Świetnie, mamy okazję poczytać o moralnych rozterkach, nie? Nie. Każdy sojusz, który zawiera Katniss, daje jej to, co miał jej dać, po czym rozwiązuje się bez jej udziału. Autorka robi wszystko, żeby główna bohaterka nie musiała podejmować brutalnych decyzji i zejść na chwilę z piedestału ideału szlachetności. Ten tryb jest prowadzony do samego końca i pozostawia bardzo głęboki niesmak. Do tego stopnia, że nie mam nawet ochoty czytać tej trylogii dalej. Szkoda.

Prędzej czy później przychodzi ten moment, kiedy trzeba mądre książki i poważną beletrystykę odłożyć w kącik, żeby wziąć się za jakieś czytadło dla czystej, nieskrępowanej radości czytania.
Tym razem padło na początek głośnej trylogii Suzanne Collins, która wpadła na scenę literatury lekkiej jak bomba i naprodukowała zachwytów.
No i co ja mogę o tym powiedzieć? Tło tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59 718
  • Posiadam
    14 711
  • Chcę przeczytać
    10 577
  • Ulubione
    8 162
  • Chcę w prezencie
    729
  • Fantastyka
    570
  • Teraz czytam
    566
  • 2012
    504
  • 2013
    462
  • 2014
    412

Cytaty

Więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także