Stąd do nieskończoności. Przewodnik po krainie dzisiejszej matematyki

Tłumaczenie: Jacek Bańkowski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
From Here to Infinity. A Guide to Today's Mathematics
popularnonaukowa
Ag2S

Niezrównany popularyzator matematyki tym razem koncentruje się na najnowszych osiągnięciach w swojej dziedzinie. „Stąd do nieskończoności” jest doskonałym przewodnikiem po współczesnej matematyce. Autor postawił sobie za cel ukazanie najważniejszych wydarzeń, jakie kształtowały matematykę w ciągu ostatnich lat, najbardziej wpływowych idei i kierunków rozwoju, ale również naświetlenie kwestii całkiem podstawowych: czym jest matematyka, do czego służy, jak się ją tworzy? „Stąd do nieskończoności” to wspaniała podróż, w której spotykamy zdumiewający dowód wielkiego twierdzenia Fermata, teorię węzłów, twierdzenie o czterech barwach, teorię chaosu, a także odpowiedź na pytanie, jak zrobić z koła kwadrat przy użyciu matematycznego odpowiednika nożyczek.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2017-01-05

Matematycy oraz osoby pasjonujące się tą dziedziną nauki nie znajdą w niej nic odkrywczego i nowego natomiast "szaleńcy" zaczynający swoją przygodę z wyższą matematyką dowiedzą się m. in. jak zapisek dokonany na marginesie książki przez Fermata w XVII wieku był wyzwaniem dla matematyków przez 300 lat oraz czym jest topologia i jej gałęzie np. teoria węzłów.
Polecam fanom liczb:)

| 2012-10-08
Przeczytana: 06 października 2012

Książka jest niesamowita.

Napisana językiem trudnym, ale czystym i klarownym. Pojęcia matematyczne są wprowadzane tak, aby czytelnik czuł się matematykiem, nawet jeżeli nim nie jest. Ja sam, nie jestem aż tak mocno wkręcony w matematykę, więc nie rozumiałem niektórych pojęć od razu, ale nie przeszkodziło mi to w podążaniu za autorem w jego podróży po odkryciach matematyki.

Polecam każdemu, kto matematykę lubi, aby mógł się dowiedzieć jak bardzo interesująca i praktyczna jest to dziedzina nauki. Polecam tylko tym, którzy matematykę lubią, bo Ci, którzy nie lubią nie powinni się brać za tę książkę. Im nie pomoże ona zrozumieć piękna matematyki, a to ze względu na ciężkie pojęcia znajdujące się w tej książce.

Czytanie tej książki przeplatałem przypominaniem sobie wiedzy matematycznej ze studiów. Podręczniki połączone z książkami Mlodinova i Stewarta pomagają mi na nowo zachwycić się matematyką.

AleksandraMaria | 2014-05-14

Dzięki tej książce ponownie zafascynowałam się matematyką. Jednak polecam ją osobom , które mają choć trochę pojęcia o wyższej matematyce.

scinek | 2019-05-03
Patryk | 2018-08-25