Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć

8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-08-04908-2
religia
Snoopy

W książce Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć Józefa Hennelowa, wieloletnia redaktorka "Tygodnika Powszechnego", przywołuje obrazy przedwojennego Wilna, wspomina swojego ojca i pierwszy okres po osiedleniu się w Krakowie. Kreśli portrety przyjaciół, w tym wybitnych postaci związanych z redakcją "Tygodnika". Autorka dzieli się też najbardziej osobistym doświadczeniem...

Autorka dzieli się też najbardziej osobistym doświadczeniem Kościoła na przestrzeni zmieniających się czasów, splatając opinie i osobiste wspomnienia w jedną całość. Wszystko to sprawia, że od książki trudno się oderwać.

Sądy prezentowane przez Józefę Hennelową są głębokie i wyważone, a zarazem niezwykle celne. Sylwetki przyjaciół i polemistów – kreślone z jednakowym szacunkiem.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Audrey60 | 2019-07-20
Przeczytana: 2016 rok

Wspaniała książka. Można jednak mówić o kościele w Polsce merytorycznie, bez egzaltowanych, histerycznych emocji, mądrze argumentując. Pisząc "o kościele" mam na myśli nie tylko wiernych, ale i hierarchów kościoła.
Autorka zastanawia się nad pewnymi decyzjami Soboru Watykańskiego II. Przyznam szczerze, że trudno się z nią nie zgodzić.
Józefa Hennelowa to wzór dla współczesnych dziennikarzy: solidności, kultury i rzeczowości.
Gorąco polecam.